Zadržování vody v těle je nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Toto jsou způsoby, jak mu účinně předcházet.
Zadržování vody v těle neboli edém je nepříjemný problém, který může postihnut naprosto každou věkovou kategorii. Poznat ho můžete především podle otoků, jež postihují některé části těla (zejména nohy, kotníky nebo chodidla, ale také obličej a ruce). Pokud se s ním potýkáte i vy, níže se můžete seznámit s jednoduchými způsoby, jak mu předcházet a vyléčit ho. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.
Příčiny zadržování vody
Mezi nejčastější příčiny zadržování vody patří především dlouhé sezení během pracovního dne nebo letu letadlem, hormonální změny během těhotenství nebo také příliš dlouhé stání. Dále je pak důležité vzít v úvahu hydrataci – lidské tělo je totiž z 50 až 60 procent tvořeno vodou, tudíž pokud postrádá dostatek tekutin, může začít vodu hromadit na horší časy. V závislosti na příčině pak můžete otoky zmírnit změnou stravy nebo tím, že se vyhnete dlouhému sezení. Pokud je příčina jinde, raději řešení proberte s odborníkem.
Jezte méně soli
Sůl se váže na vodu v těle a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně buněk. Pokud tedy často jíte potraviny s vysokým obsahem tohoto minerálu, jako jsou například zpracované potraviny, vaše tělo může začít zadržovat vodu. Abyste se proto vyhnuli potenciálním problémům, raději se vyhýbejte těmto nezdravým produktům a nahraďte je zdravými potravinami, jako je zejména ovoce nebo zelenina.
Zvyšte příjem hořčíku
Hořčík je velmi důležitý minerál, který se podílí na více než 300 enzymatických reakcích zajišťujících správné fungování lidského těla. Pokud tedy zvýšíte jeho příjem, možná tím snížíte hromadění tekutin a získáte zaslouženou úlevu. Některé výzkumy navíc naznačují, že doplňky stravy s hořčíkem mohou pomoci snížit příznaky premenstruačního syndromu (PMS).
Zvyšte příjem vitamínu B6
Vitamín B6 hraje ústřední roli při tvorbě červených krvinek, metabolismu bílkovin, funkci mozku a zdraví imunitního systému. Reguluje však také rovnováhu tekutin a může pomáhat snižovat zadržování vody v těle. Pokud jste si tedy v poslední době všimli, že vypadáte příliš nafoukle, zkuste zvýšit jeho příjem a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.
Jezte více potravin bohatých na draslík
Draslík plní několik důležitých funkcí, a to zejména co se týče srdce, svalových kontrakcí a funkcí nervů. Je však také nezbytný pro udržení objemu krve a rovnováhy tekutin, čímž pomáhá snižovat zadržování vody. Funguje totiž tak, že působí proti účinkům sodíku, tudíž zabraňuje hromadění tekutin a vzniku otoků a také zvyšuje produkci moči. Pozoruhodné je, že nízká hladina tohoto minerálu může dokonce způsobit poruchy funkce střev, což vede k problémům, jako je nadýmání a nepříjemné pocity.
Vyzkoušejte sílu pampelišky
Pampeliška lékařská se v lidovém léčitelství používá již dlouho jako přírodní diuretikum, které pomáhá snižovat zadržování vody v těle tím, že zvyšují produkci moči. Ve starší studii užívalo 17 osob 3 dávky extraktu z této byliny po dobu 24 hodin, což vedlo k významnému snížení hromady tekutin. Přesto je třeba provést další výzkumy, které by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit.
Zdroj: Healthline, Healthline, NCBI, NCBI