Zvýšení hladiny kyseliny močové je nebezpečný problém, který může vést k onemocnění zvanému dna. Zde najdete vše, co je o tomto tématu důležité vědět.
Kyselina močová je produkt, který vzniká pří rozkladu purinů nacházejících se v potravinách, jako jsou například uzeniny, sardinky nebo také pivo. Mnoho lidí ovšem neví, že ho tělo dokáže přenést skrze krev, vyfiltrovat a následně ho z něj vyloučit močí pouze tehdy, když je její hladina v normálu – v opačném případě může dojít k rozvoji nepříjemného onemocnění zvaného dna a dalším problémům, které mohou ohrozit vaše zdraví. Abyste se proto vyvarovali potenciálním problémům, níže jsme pro vás toto téma pokusili dostatečně osvětlit. Více prozradil lékař William Morrison.
Zvyšování hladiny kyseliny močové v krvi
Hladina kyseliny močové se zvyšuje tehdy, když lidské tělo produkuje její nadměrné množství, nebo když ji ledviny nedokážou účinně vyloučit pomocí moči ven. Jedná se ovšem o velmi závažný problém, který může vést ke vzniku dny (silného zánětu kloubů), tvorbě ledvinových kamenů nebo také selhání jater. V některých případech je dokonce tento problém doprovázen vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce nebo chronickým onemocněním ledvin. Mezi hlavní faktory, které vedou ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi, patří:
- strava bohatá na puriny,
- diuretika,
- nadměrná konzumace alkoholu,
- dědičná predispozice,
- poruchy štítné žlázy (hypotyreóza),
- obezita,
- psoriáza,
- porucha funkce ledvin.
Pokud tedy na sobě pocítíte některý z výše uvedených příznaků, rozhodně na nic nečekejte a raději co nejdříve navštivte svého praktického lékaře, který vám určí správnou diagnózu.
Onemocnění jménem dna a jeho léčba
Akutní dně obvykle předchází dlouhé období asymptomatické hyperurikémie – odhaduje se však, že pouze u 10 až 15 % lidí s tímto problémem se nakonec (klidně až po desetiletích) vyvine konečná dna. Většina odborníků přiznává, že doposud neví, proč tomu tak ve skutečnosti je. Proto se snaží alespoň pochopit, jak toto obávané onemocnění vzniká. Jedním z nejzásadnějších faktorů je především náhlé zvýšení nebo snížení hladiny kyseliny močové v krevním séru a synoviální tekutině, což má za následek vysrážení nebo uvolnění krystalů monosodného urátu do kloubu. K tomu může dojít zejména v důsledku:
- opakovaných mikro-poranění kloubu,
- nadměrné konzumace alkoholu,
- léků (některá diuretika nebo například malé dávky aspirinu),
- vysoké konzumace potravin bohatých na puriny.
Onemocnění obvykle začínalo v kloubu u palce u nohy, přičemž postupně napadalo ostatní klouby v těle. Dnes však odborníci již ví, že dna může postihnout naprosto každý kloub, a to zejména kolenní, hlezenní a nártní (zápěstí, lokty a klouby rukou jsou postiženy jen zřídka). Abyste se před tímto nebezpečným problémem ochránili, měli byste do svého života zahrnout některá nefarmakologická opatření. Ty zahrnují především vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem purinů a alkoholu, dostatečný pitný režim, pravidelný sport a vysazení některých léků.
Zdroj: Healthline, Healthline