Jen do roku 2050 budou mít Spojené státy 14 milionů obyvatel, kteří budou potřebovat péči spojenou s Alzheimerovou chorobou, což je počet obyvatel New Yorku, Los Angeles a Chicaga. Péči o zdraví mozku a kognitivních funkcí si však mnoho osob neuvědomuje. Přitom pravidelné procvičování naší paměti je velmi důležité. Co můžete každý den udělat, abyste posílili svou paměť?
Stáří a ztráta paměti
Samozřejmě, že mozek, podobně jako jiné svaly, časem stárne. Čím více však budete mozek a paměť během života posilovat, tím méně bude stárnout. Snížená schopnost pamatovat si, tak nemusí být nutně součástí stárnutí. Důležité je dbát během života na stálé posilování našeho mozku a paměti. K tomu vám poslouží učení se novým věcem, interakce se společností, čtení, kreativní činnosti apod.
Zaměřte se na vaši stravu
Základem vašeho těla a vašeho zdraví je především strava, zaměřte se na to, aby byla zdravá a nutričně vyvážená. Jezte tzv. pestře, to znamená, aby byl váš talíř opravdu pestře zbarvený. Důležité jsou také zdravé tuky, které tvoří také váš mozek a podílejí na jeho funkcích, a protein. Pokud nemáte dostatek proteinů ve stravě, vaše tělo nemůže vytvářet svalovou hmotu a dochází k rychlejšímu stárnutí celého organismu.
Pravidelný pohyb!
Tím nemáme na mysli, že musíte každý den vyrazit do posilovny! Můžete dělat jakýkoliv druh sportu, který bude bavit právě vás a bude vhodný pro vaše tělo. Rádi hrajete tenis, běháte, plavete nebo jen chodíte objevovat nová místa? Jakýkoliv pohyb, který vám dělá dobře, je pro vás užitečným. Pohyb je také nezbytným pro zdraví vašeho mozku, podporuje správné prokrvení a po fyzické činnosti dochází k vyplavování tzv. hormonů štěstí. Díky pohybu si zlepšujete svou kondici, zlepšujete průtok krve v celém těle, zdravý metabolismus a podporujete správné funkce mozku.
Odpočívejte
Stres je pro tělo nesmírně škodlivým a ubližuje také vašemu mozku. Stresové hormony poškozují hipokampus, který je zodpovědný za paměť a po jeho poškození může dojít ke ztrátě paměti či vzniku demence. Stres je rizikovým faktorem, který může vést i ke vzniku Alzheimerovy choroby a způsobovat kognitivní poškození. Dopřejte si proto denně chvíli odpočinku, ne u televize, ale buďte sami se sebou. Protáhněte se, poslouchejte své oblíbené písně či meditujte. Dbejte také na dostatečný denní přísun spánku, aby si vaše tělo opravdu zvládlo řádně odpočinout.