Zánětlivé onemocnění štítné žlázy je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud zaznamenáte jakýkoli problém, proberte to s lékařem.
Hashimotova tyreoiditida je autoimunitní onemocnění zapříčiňující, že buňky v těle začínají napadat štítnou žlázu, čímž poškozují její funkci. Způsobují tak příznaky, jako je především únava a zácpa. Jedná se o velmi nebezpečný problém související se zánětem, který se může negativně podepsat na vašem zdraví. Tento malinký orgán má totiž na starosti hormony regulující metabolismus, tělesnou teplotu, svalovou sílu a mnoho dalších důležitých tělesných funkcí, říká doktorka Nancy Carteron.
Hashimotova tyreoiditida a její příčiny
Příčina vzniku Hashimotovy tyreoiditidy není doposud světu medicíny známa. Vědci však zjistili, že existuje několik rizikových faktorů, které mohou podporovat rozvoj tohoto nebezpečného onemocnění. Až dvojnásobnému riziku můžete být vystaveni v případě, pokud někdo z vaší rodiny již dříve trpěl, nebo trpí autoimunitním onemocněním, včetně:
- Gravesovy choroby
- cukrovky 1. typu
- lupusu
- Sjögrenovo syndromu
- revmatoidní artritidy
- Addisonovy choroby
Dále je důležité zmínit, že se Hashimotova tyreoiditida vyskytuje sedmkrát častěji u žen než u mužů, a to zejména u těch, které byly těhotné.
Nejčastější příznaky onemocnění
Hashimotovu tyreoiditidu můžete mít mnoho let před tím, než se u vás projeví jakékoliv první příznaky – často totiž postupuje dlouhou dobu, než způsobí znatelné poškození štítné žlázy. Jestliže vás toto zánětlivé onemocnění postihne, můžete se potýkat především se:
- zácpou
- suchou a bledou kůží
- chraplavým hlasem
- vysokou hladinou cholesterolu
- depresí
- svalovou slabostí v dolní části těla
- únavou
- pocitem pomalosti
- nesnášenlivostí chladu
- řídnutím vlasů
- nepravidelnou nebo silnou menstruací
- problémy s plodností
U některých lidí s tímto onemocněním může také docházet ke zvětšení štítné žlázy a následnému zduření přední části krku. V takovém případě však pacient nemusí pociťovat žádnou bolest, ale může se potýkat s problémy s polykáním a pocity plného hrdla. V každém případě je však důležité, abyste problém nenechali bez povšimnutí a řešili ho včas s odborníkem.
Léčba Hashimotovy tyreoiditidy
Hashimotova tyreoiditida vyžaduje ve většině případech správnou léčbu. Pokud však vaše štítná žláza funguje normálně, lékař vám akorát nařídí pravidelné prohlídky, během kterých zkontroluje, zda nedochází ke změnám. Jestli orgán naopak neprodukuje dostatek, nebo produkuje příliš mnoho hormonů, je zapotřebí užívat vhodné léky, a to se vší pravděpodobností po zbytek života. Právě ty vám totiž pomohou dostat funkci štítné žlázy pod kontrolu a udržet si tak zdravé tělo.
Je také důležité poznamenat, že některé doplňky stravy a jiné léky mohou ovlivnit schopnost vašeho těla absorbovat léky pro léčbu Hashimotovy tyreoiditidy. Jedná se zejména o doplňky železa, vápníku, inhibitory protonové pumpy, léky na reflux kyseliny, některé léky na cholesterol a estrogeny. Stejně tak však mohou ovlivnit jejich vstřebávání také některé potraviny, a proto byste se měli vždy poradit se svým praktickým lékařem o správném průchodu léčby.
Zdroj: Healthline