Lidé mají ve zvyku kuřecí maso omývat, aby odstranili přítomné bakterie. Zjistilo se však, že něco takového vůbec není potřeba, dosáhne-li maso určité teploty.
Syrové kuře téměř vždy obsahuje campylobacter, bakteriální kmen, který způsobuje průjem, horečku a křeče. Voda, držení kuřete v rukou, a dokonce i šťáva protékající dřezem, to vše vytváří zvýšené riziko kontaminace a nemocí. Chcete-li tedy toto riziko zmírnit, vařte kuřecí maso bez předchozího mytí, říká doktorka Michelle Pugle.
Je nutné použít antibakteriální roztoky?
Stříkání vody může rychle šířit choroboplodné zárodky po vaší kuchyni, ale co antibakteriální látky, jako je citrónová šťáva nebo bílý ocet? Nezáleží na tom, zda se kuřecí maso oplachuje vodou, mýdlem či antibakteriálním prostředkem. Všechny představují rizika.
Umývání kuřete může ve skutečnosti zvýšit vaše riziko alimentárních onemocnění, protože při něm snáze křížově kontaminujete jiné části vaší kuchyně. Přesně z těchto důvodů kuřecí maso nemyjte. Pamatujte si, že vaření drůbeže na správnou vnitřní teplotu, tedy 74 stupňů Celsia, zabije bakterie. Pečení, vaření i grilování jsou bezpečné způsoby přípravy jídla, pokud maso dosáhne potřebné vnitřní teploty.
Snížení rizika kontaminace kuchyně
Používání potravinového teploměru je jediným jistým způsobem, jak zjistit, zda vaše jídlo dosáhlo dostatečně vysoké teploty, aby zničila alimentární bakterie. Dalšími snadnými způsoby, jak zabránit kontaminaci a rozvoji nemocí, jsou:
- Na zeleninu, maso a drůbež používejte samostatná prkénka.
- Při manipulaci s masem a drůbeží si často myjte ruce, a to i v rukavicích.
- Maso a drůbež skladujte na spodní polici chladničky, aby šťáva nekapala na čerstvé potraviny.
Zdroj: Healthline