Jak dětský organismus zbavit parazitů a normalizovat funkci jejich trávicího traktu?

Fotografie: iStock

Dětský organismus může napadnout celá řada parazitů. Zatímco přítomnost některých se neprojevuje žádnými, popřípadě jen nepatrnými příznaky, jiní mohou vyvolat nejrůznější onemocnění, nebo dokonce způsobit smrt svého hostitele.

K nejčastějším lidským parazitům patří nejrůznější prvoci, červi, motolice, pijavky, vši, klíšťata a roztoči. Děti nejčastěji napadají roupi, které jsou obzvláště v teplejších podmínkách nejběžnějšími parazity vůbec. Jedná se o malé parazitické červy pronikající do střevního traktu, kde působí pěknou neplechu. Především jsou zdrojem poměrně častých onemocnění.

Jak poznat roupy u dětí?

Samičky roupa jsou v dospělosti bílé a asi 10 mm dlouhé. Kladou vajíčka na kůži v okolí řitního otvoru a jejich pohyby vyvolávají svědění, zejména v noci. Dítě je nuceno ke škrábání a vajíčka ulpívají na prstech dítěte, odkud se pak z rukou přenášejí do úst. Z polknutých vajíček se ve střevním traktu vylíhnou noví roupi, kteří dospívají během dvou až šesti týdnů.

Diagnóza a léčba

Dospělé roupy je možno zpozorovat pouhým okem ve stolici nebo na hýždích. Vajíčka roupů pro mikroskopické vyšetření lze získat prostřednictvím speciálního proužku lepicího papíru přiloženého na řitní otvor. K potlačení svědění se užívá speciálních mastí. Předepisují se také anthelmintika, která v kombinaci s příslušnými opatřeními problém většinou vyřeší. Léčbu je třeba zaměřit na všechny členy rodiny.

Škrkavky

Dalšími parazity, kteří často napadají dětský organismus, jsou škrkavky. Nejčastěji žijí ve střevech, usadit se ale mohou i v plicích či játrech. Vajíčka škrkavek se do těla dostávají ústy s vodou nebo potravou kontaminovanou fekáliemi infikovaných zvířat nebo jiných dětí.

Diagnóza a léčba

Škrkavky vypadají jako žížaly a někdy jsou viditelné ve stolici dítěte. Některé děti nemají žádné příznaky, jiné ubírají na váze, v noci jsou neklidné, rozmrzelé a unavené. Postižené dítě může také mít kopřivku, teplotu, průjem, krvavou stolici a nepříjemné pocity v břiše. Pokud se škrkavky dostanou do plic, dítě vykašlává krev. Léčba spočívá v podávání k tomu určených medikamentů. Škrkavky odcházejí z těla spolu se stolicí za několik dní po podání léku. Postižené dítě se většinou rychle zotaví.

Osvědčený přírodní prostředek

Jak na roupy, tak i škrkavky a další parazity také zabírá unikátní produkt s organickým složením s názvem Parazitol. Jedná se o unikátní extrakt z dýňových semínek a česneku ničící všechny druhy parazitů. Přípravek, který je možné podávat dětem od 18 měsíců věku, odstraňuje produkty jejich činnosti, normalizuje funkci trávícího traktu a předchází opakované nákaze. Součástí balení je 150 ml přípravku a praktická odměrka.