Mrkev by měla být součástí každé zdravé stravy. Je nabitá vitamínem A, má asi třicet kalorií, méně než jeden gram tuku a je tedy ideálním pomocníkem v každé zdravě. Získejte víc informací o této kořenové zelenině a zařaďte jí do svého pravidelného jídelníčku, vyplatí se to!
Co mrkev obsahuje?
Obsahuje vlákninu, sodík, draslík, hořčík, vitamín C, folát, vitamín E nebo také vitamín K. jde o klíčový zdroj beta-karotenu a je skvělá pro ochranu zraku a celkově pro zdraví očí. Nemusíte se bát, že když jí zkonzumujete mnoho, přiberete. Není to tak. Denně je ideální zkonzumovat jednu středně velkou mrkev. Můžete jí jíst syrovou, vařit, smažit, vařit v páře a podobně.
Co všechno zajistí v těle?
- Ostrý zrak – vitamín A chrání zdraví vašich očí
- Posiluje imunitní systém – vitamín A také pomáhá růstu buněk
- Podporuje pravidelnost – obsahuje vlákninu, která žaludek zaplní a přispívá k dobrému
trávení a vstřebávání - Snižuje rizika rakoviny – beta-karoten pomáhá předcházet zdravotním obtížím, které se
spojují se stárnutím, včetně rakoviny žaludku a prostaty.
Loupat nebo neloupat?
Slupky obsahují asi polovinu antioxidantů v mrkvi, takže mrkev loupat můžete nebo také nemusíte, je to na vás a především vaší chuti. Existují také odrůdy mrkve v jiné barvě, nedávné studie naznačily, že flavonoidy najdete také ve fialové barvě. Tyto mrkve mají antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.
Některé druhy červené mrkve mohou poskytnout víc beta-karotenu a velké množství lykopenu, živiny, které se spojují se sníženým rizikem onemocnění srdce. Můžete jí připravit v podstatě jakkoliv, ale pamatujte, že vaření může snížit výživový obsah mrkve. Vychutnat si jí můžete v salátech, pod maso, syrovou nebo také v lahodném smoothie.