Problémy s játry mohou mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste je dokázaly včas rozpoznat, a mohli tak zahájit vhodnou léčbu.
Játra jsou životně důležitý orgán, který plní řadu základních úkolů v těle – zejména těch, jež souvisí s metabolismem, ukládáním energie a filtrací odpadu. Pomáhají však také trávit potravu, přeměňovat ji na energii a ukládat ji do doby, než ji budete potřebovat. Pokud tedy dojde k problémům s jejich funkcí, může to mít závažný dopad na vaše celkové zdraví. Naštěstí však lze problém rozpoznat pomocí typických příznaků a v návaznosti na příčině problému zahájit včasnou léčbu, říká doktor Youssef Soliman.
Příznaky problémů s játry
Příznaky problémů s játry se liší v závislosti na příčině – je také možné, že někteří pacienti nemusí vykazovat žádné příznaky. Mezi ty nejčastější z nich však patří následující:
- nažloutlá kůže a oči, tzv. žloutenka,
- bledá, krvavá nebo černá stolice,
- zvětšený žaludek v důsledku ascitu, který může způsobovat nepohodlí při ležení nebo jídle,
- encefalopatie, což je problém s mozkem, jenž vede k výrazným změnám nálady, spánku a poznávacích funkcí.
Vaše játra může ovlivnit mnoho stavů. Níže se můžete podívat na ty nejčastější z nich.
Hepatitida
Hepatitida je definována jako zánět jater, který může způsobit poškození tohoto důležitého orgánu, a ztížit tak jeho správnou funkci. Většina typů tohoto onemocnění je nakažlivá, ale riziko můžete snížit tím, že se necháte očkovat proti typům A a B a podniknete další preventivní kroky, včetně používání kondomu při sexu a nesdílení lékařských jehel.
Ztukovatění jater
Nahromadění tuku v játrech může vést ke ztukovatění tohoto orgánu – existují dva typy ztukovatění, a to:
- alkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno velkou konzumací alkoholu,
- nealkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno jinými faktory.
Bez léčby mohou oba typy ztukovatění jater způsobit vážnější poškození tohoto orgánu, které může dále vést k cirhóze a jeho selhání. Příznaky vám pomohou v tomto případě zmírnit změny stravy a osvojení si zásad zdravého životního stylu.
Onemocnění jater vyvolané léky
Játra je možné poškodit nadměrným užíváním některých léků a doplňků stravy. Mnohdy jde tento problém odvrátit tak, že pacient přestane dané prostředky užívat. Pokud však naopak pokračuje, může se poškození tohoto orgánu stát chronickým, a způsobit tak mnohem závažnější poškození. Jestliže tedy užíváte nějaké léky, vždy se ujistěte, zda mají, či nemají vliv na játra.
Rakovina jater
Rakovina jater je nebezpečný problém, jehož nejčastějším typem je hepatocelulární karcinom – ten se obvykle vyvíjí jako několik malých rakovinných ložisek v játrech, i když může začínat i jako jediný nádor. Ke vzniku tohoto nebezpečného onemocnění mohou přispívat komplikace jiných jaterních onemocnění, a to zejména těch, která nejsou léčena.
Selhání jater
K chronickému selhání jater obvykle dochází, když je významná část orgánu poškozena a nemůže správně fungovat. Obecně platí, že tento problém související s onemocněním jater a cirhózou, probíhá pomalu – zpočátku dokonce nemusíte mít žádné příznaky. Časem si jich však můžete začít všímat a jedná se především o:
- žloutenku,
- průjem,
- zmatenost,
- únavu a slabost,
- nevolnost.
Je ovšem důležité poznamenat, že se jedná o závažný stav, který vyžaduje trvalou léčbu.
Zdroj: Healthline