Popraskané rty jsou nepříjemný problém, který může být způsoben hned několika faktory. Úlevu získáte pomocí správné domácí léčby již během několika dní.
Popraskané rty jsou poměrně běžný problém, který se vyskytuje u většiny lidí zejména během zimních měsíců – u některých jedinců může dojít k závažnější formě problému, a to cheilitidě, což je závažnější forma popraskaných rtů způsobená infekcí, jež se vyznačuje popraskanou kůží v koutcích rtů. Je proto dobré tento nepříjemný příznak začít léčit včas a přijmout některá preventivní opatření, která vás ochrání před jeho opětovným vznikem. Naštěstí si však můžete pomoci sami, a to aniž byste museli užívat drahé léky či jiné prostředky, říká doktorka Christine Frank.
Příznaky a příčiny popraskaných rtů
V případě popraskaných rtů se můžete potýkat s dalšími příznaky, které se týkají především této části těla. Objevit se mohou suchost, odlupování kůže, šupinatění kůže, vřídky, otok, prasklinky, nebo dokonce krvácení – rty totiž neobsahují tukové žlázy jako jiné části kůže, tudíž jsou náchylnější k vysychání a praskání. Je proto možné, že nedostatek vlhkosti může tento problém ještě zhoršit, a to ať už je způsoben počasím, nebo souvisí s nedostatečnou péčí o vlastní tělo.
Je navíc známo, že malá vlhkost vzduchu v zimních měsících často vede k popraskání rtů a stejně tak může být příčinou problému časté vystavování se slunci v létě (popřípadě může být tento návyk příčinou zhoršení problému). Dále je také možné, že se s tímto nepříjemným příznakem můžete potýkat v důsledku neustálého olizování. Sliny z jazyka totiž mohou rty dále zbavovat vlhkosti, a způsobovat tak jejich větší vysušování.
Cheilitida a lidské zdraví
Pokud se silná suchost a praskání rtů nezlepší samoléčbou, měli byste raději navštívit dermatologa. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o cheilitidu, tedy onemocnění, které se vyznačuje silným praskáním rtů, a to zejména v koutcích úst. Mezi další příznaky tohoto problému patří:
- tmavě růžová nebo červená barva na rtech,
- hrudkovitá struktura rtů,
- vznik malých vředů na rtech,
- bílý povlak na rtech.
Měli byste také brát na vědomí, že cheilitida je často přisuzována infekcím a zánětlivým onemocněním, jako je Crohnova choroba. Stejně tak však může stát za její příčinou nadměrná produkce slin při popraskaných rtech – v takovém případě totiž mohou malými prasklinami proniknout dovnitř rtů bakterie a způsobit infekci. Jedná se o velmi nepříjemný stav, který může snadno ovlivnit váš každodenní život, a proto je vhodné řešit ho co nejdříve s dermatologem nebo praktickým lékařem.
Jak léčit popraskané rty a předcházet jim
Popraskané rty lze obvykle léčit z pohodlí svého doma. Prvním krokem je zajistit, aby tato část těla měla dostatek vlhkosti, což napomůže její regeneraci. Mezi nejúčinnější způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout, patří:
- nanášení přírodního balzámu na rty po celý den,
- konzumace většího množství vody,
- používání domácího zvlhčovače vzduchu,
- vyhýbání se chladnému počasí nebo ochrana úst před větrem a chladem.
K popraskání rtů může přispět také slunění, a to zejména s přibývajícím věkem. Než tedy vyrazíte ven, použijte balzám na rty s ochranným faktorem alespoň SPF 15, který pomůže rty hydratovat a minimalizovat jejich vysoušení.
Zdroj: Healthline