Jaro se probouzí a naše imunita je po zimě oslabená. Občasný kašel, rýma nebo celková únava mají vliv i na náš půvab. Jak si udělat tzv. refresh? Poradíme vám.
Echinacea jako zázračná bylinka
Slyšeli jste už někdy o třapatce nachové? Je to echinacea, bylinka ze Severní Ameriky, na kterou nedali dopustit indiáni, když potřebovali vyléčit povrchová zranění. Bylinka totiž obsahuje flavonoidy, silice, polysacharidy, glykoproteiny či esenciální oleje, které posilují funkci imunitního systému, přispívají k přirozené obranyschopnosti nebo ke správné funkci horních cest dýchacích. Dnes se aplikuje v mnohých formách. Lze si dát pár echinaceových kapek, dopřát si lžičku sirupu nebo můžete užívat tabletky. Rovněž se užívá i povrchně, echinacea se přidává do krémů, nalezneme ji i v zubních pastách, šampónech, tvoří významnou složku v balzámech na rty.
Vitamíny na imunitu. Co zabírá?
Obranyschopnost potřebuje sama někdy posílit, proto je dobré vzít si vitamíny na imunitu. Které to jsou? Určitě vaše tělo nepohrdne dávkou vitamínu A, ten přispívá k optimální funkci imunitního systému, také podporuje stav sliznic i pokožky a posiluje zrak. Vitamín C snad netřeba představovat. Kyselina askorbová je silný antioxidant, takže umí tělo dokonale pročistit, podílí se i na tvorbě hormonů, podporuje produkci kolagenu v pokožce, proto se přidává i do různých kolagenových boosterů. Komplex vitamínů B se také stal oblíbeným kombem v boji proti nemocím. Podporuje látkovou přeměnu a správné fungování nervového systému. Vitamín D se dnes na sociálních sítích objevuje často v souvislosti se sluncem, které nás touto látkou dopuje. Jinak jej ale seženete třeba v tabletkách, jež ovlivňují metabolizmus vápníku a fosforu, taktéž pomáhá udržovat zdravé svaly, srdce i mozek. „Éčko“ zase patří k významným antioxidantům chránícím buňky před volnými radikály a oxidačním stresem. Vynechat nelze zinek, který se podílí na metabolismu makroživin, sacharidů, bílkovin a mastných kyselin a je významným činitelem v udržení normálního stavu vlasů, nehtů a pokožky. Vše pak můžete uzavřít železem, to je důležité pro správnou funkci buněk.