Pokud občas máte chutě na nezdravé jídlo nebo touhu jíst určité potraviny, nejste sami. Ve skutečnosti se odhaduje, že více než 90 % světové populace to má stejně.
Tyto chutě je těžké ignorovat a mohou vás vést ke konzumaci nadměrného množství kalorických, nutričně chudých a velmi chutných potravin, jako je čokoláda, dort, zmrzlina nebo pizza. Bohužel tyto nadbytečné kalorie a zpracované potraviny mohou poškodit vaše zdraví. Pokud vás trápí, že pociťujete větší chuť na jídlo než ostatní, nebo vás vaše chutě často obtěžují, může to mít celou řadu důvodů a existuje několik způsobů, jak s nimi bojovat, říká doktorka Sade Meeks.
Jezte dostatek kalorií
Je důležité správně zásobovat tělo potravinami, aby bylo zdravé a fungovalo co nejlépe. Bez dostatku kalorií a živin je přirozené, že vám tělo dává signál k jídlu, což může vyvolat silnou chuť na určité potraviny. I když je vztah mezi příjmem kalorií a chutí na jídlo složitý, omezování kalorií – alespoň krátkodobě – může chutě na jídlo zvyšovat.
Vyhněte se omezujícím dietám
Představte si, že zahajujete novou dietu, cítíte se připraveni změnit své stravovací návyky a dosáhnout nových zdravotních cílů. Bohužel už po několika hodinách nebo dnech dostanete stále silnější a silnější chutě na všechny potraviny, které nemůžete jíst. Pokud vám to zní povědomě, buďte si jisti, že je to zcela normální. Mnoho diet je příliš omezujících, což může vést ke zvýšeným chutím na jídlo. Lidé držící diety mají pravděpodobně častější chutě na jídlo než lidé, kteří diety nedrží.
Nedovolte si hladovět
Ačkoli hlad je přirozený signál těla, kterého byste se neměli bát, nechat se příliš vyhladovět může zvýšit riziko silných chutí na jídlo. Z pohledu vašeho těla to dává smysl. Když cítíte nepřekonatelný hlad, je pravděpodobné, že jste své tělo dlouho nenasytili. V důsledku toho může být hladina cukru v krvi nízká a vaše tělo vás nasměruje ke konzumaci potravin s vysokým obsahem energie, aby se tato hladina dostala zpět do normálního rozmezí.
Jezte sytá jídla s vysokým obsahem živin
Jednoduchým způsobem, jak udržet chutě na jídlo pod kontrolou, cítit se déle sytí a stabilizovat hladinu cukru v krvi, je dopřát si potraviny, které podporují pocit sytosti. Pro udržení pocitu sytosti jsou důležité všechny tři makronutrienty – tuky, sacharidy a bílkoviny. Nejsytější makroživinou jsou bílkoviny. Konzumace většího množství této živiny pomáhá zvládat chuť na jídlo.
Přestaňte být posedlí kaloriemi
Kromě toho, že vás přílišné zabývání se kaloriemi připravuje o čas, úsilí a duševní energii, může způsobit, že výrazně omezíte svůj celkový energetický příjem a budete se vyhýbat potravinám, které máte rádi. Zatímco sledování příjmu potravy může být pro některé lidi krátkodobě užitečné, soustavná posedlost tím, kolik kalorií zkonzumujete, může poškodit váš vztah k jídlu a způsobit zbytečný stres.
Dovolte si pochutnat si na svých oblíbených jídlech
Je důležité omezit příjem některých potravin, například potravin s vysokým obsahem přidaného cukru a ultra zpracovaných výrobků, jako jsou fast foody. Tím však můžete způsobit, že na ně budete mít ještě větší chuť, což může vést k tomu, že jich budete jíst ještě více. Naštěstí mohou být vaše oblíbené potraviny součástí vašeho jídelníčku – i když nejsou nejzdravější a i když se snažíte shodit přebytečný tělesný tuk. Větší flexibilita a menší rigidita ve výběru stravy může podpořit hubnutí.
Zdroj: Healthline