Med se již od starověku používá nejen jako potravina, ale také jako lék. Je velmi užitečný, přináší hned několik přínosů pro lidské zdraví. Často se používá namísto rafinovaného cukru a umí osladit například čaj, jogurt nebo různé dezerty. Kde všude může být med přínosem? Přinášíme pár překvapivých tipů.
Med obsahuje některé potřebné živiny
Med zpracovávají včely, na začátku je to nektar z květin, který se postupně změní v med. Jedna polévková lžíce medu obsahuje 64 kalorií, 17 gramů cukru včetně fruktózy, glukózy, maltózy a sacharózy. Neobsahuje takřka žádnou vlákninu, tuky nebo bílkoviny. Obsahuje stopové množství několika vitamínů a minerálů. Obsahují také mnoho antioxidantů.
Obsahuje antioxidanty
V medu najdete vysoce kvalitní antioxidanty, které jsou pro tělo důležité. Patří mezi ně organické kyseliny a fenolické sloučeniny jako flavonoidy. Právě antioxidanty se spojují se sníženým rizikem infarktu, mrtvice a některých typů rakoviny.
Med je lepší pro diabetiky
Je obecně lepší pro diabetiky než cukr. Med na jedné straně může snížit hned několik rizikových faktorů pro srdeční onemocnění, které jsou časté u lidí s diabetem druhého typu. Může také snížit LDL tedy špatný cholesterol. Některé studie ukazují, že může také zvýšit hladinu cukru v krvi, ale ne tak, jako rafinovaný cukr. Med může být pro diabetiky lepší variantou, ale i tak je nutno jej konzumovat opatrně a v rozumných dávkách.
Snižuje hladinu trygliceridů
Zvýšené triglyceridy v krvi jsou dalším rizikovým faktorem srdečních onemocnění, spojují se také s inzulínovou rezistencí, hlavním hnacím motorem cukrovky druhého typu. Pomáhá v mnoha ohledech lidskému zdraví.
Med podporuje hojení ran
Již od starověkého Egypta se používá med k léčbě ran a popálenin. Med je nejúčinnější při léčbě popálenin třeba i na léčbu jizev po operaci. Med je účinnou léčbou diabetických vředů, pomáhá předcházet komplikacím, které mohou vést k amputaci.