Zubní plak je nepříjemný problém, který bývá častou příčinou vzniku samotného zubního kamene. Pokud ho rozpoznáte, raději ho co nejdříve odstraňte.
Zubní plak je tenká lepkavá hmota, na které se drží bakterie produkující kyseliny, jež mohou způsobit samotný zubní kaz. Ve většině případů ho můžete odstranit ústní hygienou – zubní plak se tvoří naprosto každý den, a proto je důležité si pravidelně čistit zuby. Jelikož však mnoho lidí tuto péči zanedbává, mohou se v důsledku potýkat s nebezpečnými problémy, které zubní plak může způsobit. Označuje se jako takový „biofilm“, protože se ve skutečnosti jedná o živé mikroby obklopené lepivou polymerní vrstvou, říká doktorka Christine Frank.
Nejčastější příčiny vzniku zubního plaku
Lidská ústa jsou prosperujícím ekosystémem pro bakterie a další organismy, které se do nich mohou dostávat při konzumaci jídla, pití, nebo dokonce při samotném dýchání, a vytvářet tak zubní plak – ve většině případů tělo přirozeně udržuje jejich rovnováhu, ovšem pokud dojde k jejich přemnožení, mohou nastat nebezpečné problémy. Pokud totiž jíte sladká jídla a sacharidy, všechny tyto bakterie začínají produkovat kyseliny, které mohou vést ke vzniku zubního kazu nebo zánětu dásní.
Jak zubní plak odstranit
Zubní plak je většinou bezbarvý nebo světle žlutý povlak na zubech, který lze rozpoznat i pomocí běžného zrcátka. Odstranit ho můžete pravidelným čištěním zubů kartáčkem s měkkými vlákny a užíváním zubní nitě – někteří zubní lékaři doporučují používat elektrické zubní kartáčky, protože by mohly být při odstraňování plaku mnohem účinnější. Pokud však došlo ke ztvrdnutí plaku a jeho přeměně na zubní kámen, bude ho muset odstranit odborník.
Metoda vyplachování úst
Aby bakterie a jiné organismy obsažené v plaku nepoškozovaly vaše zuby a dásně, měli byste si každý den čistit zuby, a to minimálně dvakrát denně po dobu dvou minut. Pokud vám to však nestačí a stále jste na sobě zpozorovali plak, můžete vyzkoušet metodu vyplachování úst pomocí vhodného nálevu – popřípadě můžete používat ústní vodu, která výrazně snižuje riziko jeho výskytu a stejně tak rozvoje zánětu dásní.
Ústní výplachy mohou velmi účinně snižovat výskyt zubního plaku ve vašich ústech. Použít můžete například probiotika, byliny nebo esenciální oleje, které působí zcela přirozeně a nemají žádné vedlejší účinky (na rozdíl od mnohých komerčních výrobků). Další užitečnou metodou, jež by mohla mít velmi prospěšný účinek na zuby a mohla by je ochránit před vznikem plaku, je konzumace brusinek. Jedná se o lahodné plody, které obsahují polyfenoly, což jsou účinné preventivní prostředky proti dvěma bakteriím v ústech, jež nejčastěji vedou ke vzniku zubního kazu – Streptococcus mutans a Streptococcus sobrinus.
Zdroj: Healthline