Srdeční infarkt je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud ho rozpoznáte, raději volejte co nejdříve záchranku.
Srdeční infarkty patří mezi nejčastější příčiny úmrtí vůbec, a proto byste se před nimi měli mít obzvláště na pozoru. Pokud však dokážete včas rozeznat jeho příznaky a následně si zavolat pomoc, lékaři udělají maximum pro to, abyste přežili a byli schopni pokračovat ve svých každodenních činnostech. Je ovšem dobré vědět, co tento nebezpečný problém skutečně znamená a kdy byste měli mít podezření, že se s ním můžete potýkat, říká doktorka Megan Soliman.
Srdeční infarkt a lidské zdraví
Srdeční infarkt je nebezpečný problém, ke kterému dochází, když je zablokován nebo přerušen průtok krve s kyslíkem do srdce. Když totiž tento sval přestane získávat vše, co potřebuje k udržení své funkce, může začít odumírat nebo být vystaven vyššímu riziku selhání či dalších závažných komplikací. Pokud tedy dojde k této závažné situaci, měli byste co nejdříve zavolat lékařskou pohotovost – čím dříve se vám dostane lékařské péče, tím větší máte šanci na úspěšné uzdravení. S tím vám mohou pomoci nejčastější příznaky infarktu.
Nejčastější příznaky infarktu
Mezi nejčastější příznaky infarktu patří obecně:
- bolest na hrudi nebo nepříjemné pocity,
- dušnost,
- bolest v paži, rameni nebo krku,
- nevolnost,
- pocení,
- závratě nebo točení hlavy,
- únava,
- bolest horní části těla,
- potíže s dýcháním.
Pokud na sobě nebo jiné osobě ve vaší blízkosti zaznamenáte tyto příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat záchrannou službu. Je také vhodné zmínit, že u žen se o něco častěji než u mužů objevují dušnost, nevolnost, bolest v horní části zad nebo čelisti, závratě nebo točení hlavy a extrémní únava. Riziko vzniku srdečního infarktu také zvyšuje vysoká hladina estrogenu, se kterou se potýká většina žen po menopauze.
Léčba srdečního infarktu
Pokud jste prodělali infarkt, lékař ve většině případů zvolí pro vaši léčbu chirurgický zákrok. Mezi ty nejčastější patří:
- Stent: jedná se o trubičku z drátěného pletiva, kterou lékař zavede do tepny, aby ji po angioplastice udrželi otevřenou.
- Angioplastika: Tento chirurgický zákrok otevře ucpanou tepnu pomocí balónku nebo odstraněním nahromaděného plaku. K jeho provedení však dochází velmi zřídka.
- Operace srdečního bypassu, během níž dochází k přesměrování krve kolem ucpané tepny.
- Operace srdeční chlopně, během které lékař opraví nebo vymění netěsné chlopně, aby pomohli srdeční pumpě.
- Kardiostimulátor: Jedná se o zařízení implantované pod kůži, jež srdci pomáhá udržovat normální rytmus.
- Transplantace srdce, ke které dochází v případech, kdy infarkt způsobí trvalé odumření většiny srdeční tkáně.
Váš lékař vám může po zákroku také předepsat některé léky. Jedná se zejména o:
- aspirin a další léky pro prevenci před krevními sraženinami,
- léky na ředění krve,
- léky proti bolesti,
- nitroglycerin,
- léky na krevní tlak,
- beta-blokátory,
Opět je důležité zmínit, že při srdečním infarktu je rozhodující včasné zahájení léčby. Proto čím dříve ho rozpoznáte, tím větší šanci máte na kompletní uzdraví.
Zdroj: Healthline