Narkóza je stav, který mohou zažít pacienti procházející operací nebo jiným zákrokem, aby nic necítili. Existuje však riziko, že se z ní mohou probudit.
Narkóza je stav, při kterém jsou pacientovi podávány léky zabraňující bolestem při operaci a jiných zákrocích. Tyto prostředky se mimo jiné nazývají anestetika a mohou být podávány injekčně, inhalačně, lokálně v pleťové vodě, ve spreji, v očních kapkách nebo v kožních náplastech. Jejich cíl je však v každém případě stejný, a to způsobit ztrátu citlivosti nebo vědomí jedince, aby mohl bez jakýchkoliv problémů zvládnout zákrok. Je ovšem důležité zmínit, že existuje riziko, že se pacient během tohoto stavu probudí, říkají odborníci.
Narkóza a její použití
Narkózu může lékař použít jak při složitých, tak i drobných zákrocích, jako je například plombování zubu – stejně tak však může být užitečná i během porodu nebo vyšetření, jako je kolonoskopie. Existuje několik různých druhů toho stavu, a to:
- lokální narkóza, která znecitlivuje malou část těla: Může být použita například při trhání zubu a pacient je během ní při vědomí.
- Regionální narkóza, která znecitlivuje větší část těla: Může být použita při operaci ruky nebo nohy a mohou vám být během ní podány sedativa.
- Celková narkóza, která znecitlivuje větší část: Tento typ narkózy způsobuje, že je pacient v bezvědomí a nemůže se hýbat. Může být použita při složitých operacích, například srdce, mozku nebo jiných orgánů.
Potenciální rizika
Ačkoliv je narkóza obecně považována za bezpečnou, souvisí s ní určitá rizika, a to zejména při celkové narkóze. Patří mezi ně:
- problémy se srdečním rytmem nebo dýcháním,
- alergická reakce na anestetika,
- delirium po celkové narkóze, které způsobuje, že jsou pacienti zmatení,
- uvědomění toho, že je pacient v celkové anestezii (tento stav způsobuje, že pacient slyší zvuky, a někdy dokonce cítí bolest).
Skutečně existuje riziko, že se můžete během narkózy probudit, což na vlastní kůži pocítila Kanaďanka Donna Penner, která celou situaci popisuje jako hrůzný zážitek.
Žena, která se probudila při narkóze
Kanaďanka jménem Donna Penner si prošla velmi silnou zkušeností. Když totiž byla operována, léky, které jí byly podány, aby se mohla dostat do stavu narkózy, zcela nezabraly. Žena uvedla, že usnula, a když se probudila, myslela si, že zákrok skončil, ovšem po několika vteřinách se vše změnilo. Během chvíle totiž uslyšela hlas, který říkal „skalpel, prosím“ – v tu ránu si uvědomila, že operace stále probíhá, ovšem jelikož byla pod vlivem anestetik, nemohla se hýbat ani mluvit.
„Zpanikařila jsem a nemohla jsem uvěřit, že se to může stát. Čekala jsem několik vteřin, co bude dál, a pak jsem ucítila, jak lékař provedl první řez. Neexistují slova, která by dokázala popsat tu šílenou bolest. Bylo to strašné. Cítila jsem, jak se mi hýbou orgány, a slyšela jsem vše, co si lékaři mezi sebou povídají,“ vysvětlila Donna s tím, že kvůli paralyzujícím lékům nebyla schopna ani plakat.
Vyšetření trvalo asi 90 minut a bolest byla jen polovinou problému. Donna byla kvůli paralyzérům napojena na ventilátor, a když v jednu chvíli konečně mohla pohnout jazykem a snažila se upoutat pozornost lékařů, přestala být schopná dýchat. Mezitím si však lékaři naštěstí uvědomili, co se děje, a začali ženu oživovat. Když Donna nabyla plného vědomí, vše vysvětlila chirurgovi.
Zdroj: MedlinePlus, Twice