Pampeliškový čaj se již dlouho používá pro léčbu řady zdravotních problémů, od oslabení imunity po snížení krevního tlaku. Jeho příprava je více než snadná.
Jaro je ideální dobou na sběr mnoha léčivek, včetně pampelišek, které brzy začínají hojně růst. Ty se dají jíst syrové, přidávat do salátů nebo tepelně upravovat. Můžete si z nich uvařit čaj, sirup i med. Pampelišky můžete sbírat v období od března až do září. Listy a květy jsou vhodné k okamžité konzumaci či přípravě, kořeny můžete i nasušit k pozdějšímu použití, říká doktorka Adrienne Seitz.
Přednosti pampelišek
Pampelišky jsou plné zdraví prospěšných látek, včetně vitamínů A, C, K a B. Kromě toho obsahují také značné množství minerálních látek, například železa, vápníku, hořčíku a draslíku. Kořen pampelišky je navíc bohatý na sacharid inulin, což je druh rozpustné vlákniny, která podporuje růst a udržování zdravých střevních bakterií v trávicím traktu. V neposlední řadě jsou pampelišky bohatým zdrojem beta-karotenu a polyfenolů, které mohou neutralizovat škodlivé volné radikály a chránit před chronickými onemocněními.
Hlavní výhody pampeliškového čaje
Pampeliškový čaj je jedním z osvědčených prostředků lidového léčitelství. Má obrovské množství zdravotních benefitů, včetně podpory trávicího traktu a činnosti jater. Některé z jeho hlavních zdravotních přínosů jsou:
- Podpora trávení: Pampeliškový čaj může pomoci při trávicích problémech, jako je zácpa a nadýmání. Obsahuje totiž látky, které podporují produkci trávicích šťáv a urychlují trávení.
- Detoxikace jater: Pampeliškový čaj se tradičně používá k detoxikaci jater. Látky obsažené v této rostlině mohou pomoci při eliminaci toxinů z jater a zlepšení jejich celkového zdraví. Studie prokázaly, že extrakt z pampelišky může snížit hladinu nadbytečného tuku uloženého v játrech, chránit před oxidačním stresem a příznivě ovlivnit zdravotní stav osob trpících cukrovkou 2. typu.
- Podpora imunitního systému: Pampeliškový čaj může pomoci posílit imunitní systém a bojovat proti infekcím a nemocem. Obsahuje antioxidanty a vitamíny, které podporují zdraví imunitního systému.
- Zlepšení krevního tlaku: Dle několika studií může pampeliškový čaj pomoci snížit krevní tlak, a tím pomoci předcházet srdečním onemocněním, včetně infarktu a mrtvice.
- Snížení zánětu: Pampeliškový čaj obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou pomoci snížit výskyt zánětů v těle, a tím pomoci při boji proti různým nemocem.
- Snižování cholesterolu: Studie na zvířatech naznačují, že pampeliška snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, ale je potřeba provést i výzkumy na lidech.
Pampeliškový čaj však není sám o sobě lékem a neměl by být používán jako náhrada za lékařskou péči. Například při léčbě vysokého krevního tlaku je vhodnou doplňkovou léčbou, ale nenahrazuje léky, které vám předepsal lékař. Proto je bez jeho vědomí v žádném případě nevysazujte.
Jak připravit pampeliškový čaj
Příprava pampeliškového čaje je velmi jednoduchá. Při sběru pampelišek vybírejte ty, které jsou čerstvé (povadlé, nahnědlé či odkvetlé nesbírejte), a netrhejte pampelišky u silnic či ve znečištěných oblastech. Nejvhodnější doba sběru je duben a květen, kdy pampelišky kvetou nejvíce. Natrhané pampelišky opláchněte pod tekoucí vodou a nechte oschnout. Při přípravě samotného čaje postupujte následovně:
- Pampelišky dejte do hrnce s vroucí vodou a nechte vařit asi 5–10 minut.
- Odstavte a nechte cca 10 minut zchladnout.
- Čaj sceďte a nalijte do šálků.
- Pro zlepšení chuti můžete přidat lžičku medu nebo citronovou šťávu.
Pokud chcete, můžete vyzkoušet pampeliškový čaj i z čerstvých kořenů. Stačí je jemně nastrouhat a nechat povařit ve vroucí vodě stejným způsobem jako květy.
Zdroj: Healthline