K létu se pojí pití studených nápojů a ze slunečního čaje lze přidáním několika kostek ledu vyrobit i osvěžující ledový čaj. No jo, říkáte si možná, ale léto už je za námi a pro podzim se hodí spíš pití horkého čaje. To je sice pravda, ale i během podzimu jsou ještě hezké sluníčkové dny. Sluneční čaj lze připravit i na podzim a můžete ho pít v pokojové teplotě.
Budete-li si sluneční čaj připravovat nyní je pouze jeho příprava delší. V létě sluníčko pálí ostošest, takže je čaj připraven za 2 až 4 hodiny. On se dá prakticky připravit i kdykoliv během roku, ale příprava bude trvat minimálně 8 hodin. Jdeme na to.
Myšlenka slunečního čaje spočívá v tom, že si dáte do skleněné nádoby, která propouští sluneční svit destilovanou či balenou vodu (kohoutková voda je náchylnější na množení bakterií) a přidáte bylinky či pytlíky čaje a počkáte, až energie ze sluníčka vykoná své. Chuť z čaje či bylinek se pomalu extrahuje včetně zdraví prospěšných látek. Výsledkem je lahodný čaj. Nicméně ne všechny čaje jsou pro výrobu toho slunečního vhodné. Některé zelené čaje jsou citlivé na teplotu a pro uvolnění polyfenolů a antioxidantů potřebují vodu určité teploty. Nicméně vůbec nic se nestane, když použijete i oblíbený zelený čaj na výrobu slunečního čaje. Jak na to?
Sluneční čaj z čajových sáčků
- 4 šálky balené vody
- 5 čajových sáčků
Sluneční čaj bylinkový
- 4 šálky balené vody
- 1 šálek bylinek
Co vše potřebujete?
- Skleněnou nádobu s víkem
- Čaj nebo bylinky
- Balenou nebo destilovanou vodu
Jak postupovat
- Nádoba musí být skleněná, aby mohly skrze ni pronikat sluneční paprsky, a také pro vás bude lepší, když uvidíte, zda se vše vyvíjí jak má. Nádobu opatřete víkem, aby do ní nepadaly nečistoty či hmyz.
- Sklenici důkladně vymyjte, voda je skvělým prostředím pro množení bakterií, takže ji vymyjte vřelou vodou. Pracujte jen sterilním nádobím a balenou vodou.
- Vhoďte čajové pytlíky – černý, ovocný či zelený čaj. Máte-li rádi čaj silnější, dejte čajových pytlíků více. Kdykoliv se dá zředit, kdyby se vám zdál silný. Místo pytlíků můžete dát bylinky, které důkladně umyjete. Lze také kombinovat 2 pytlíky černého čaje + libovolné bylinky.
- Nádobu umístěte na stůl nebo okenní parapet – ideálně ve slunečném dni. V létě je čaj hotov za 2 až 4 hodiny. Na podzim to bude trvat déle, takže tam čaj nechte stát klidně 6 až 8 hodin. Kontrolujte pohledem, zda je vše v pořádku a v čaji se netvoří cucky, fleky a jiná neplecha. Museli byste jej vylít a nádobu vyvařit a začít znovu. Proto sterilní prostředí při přípravě nepodceňujte.
- Jakmile uvidíte, že je čaj barevný a mohl by být hotov, pytlíky vytáhněte. Můžete čaj osladit medem, javorovým či ovocným sirupem a čaj si vychutnat. Chutná opravdu úplně jinak, než zalitý vřelou vodou.
Obrázek: pixabay.com