Snídaně je podle mnoha odborníků základem dne, a proto by na ni měl brát každý ohled. Obzvláště prospěšné by však mohlo být jíst po ránu větší porci jídla.
Podle nové studie mohou lidé, kteří snídají velkou a vydatnou snídani, spálit dvakrát více kalorií než ti, kteří na ni moc nedbají a raději si dopřejí větší večeři. Vědci totiž zjistili, že jedinci, kteří po ránu konzumují více kalorií, se ve většině případů cítí mnohem sytější, což souvisí s menšími výkyvy nálad, návaly hladu během dopoledne a nutkáním jíst sladké v průběhu celého dne. To ovšem není vše, co vám tento jednoduchý návyk může přinést, říká doktorka Julia Ries.
Nejdůležitější jídlo dne
Snídaně je již dlouho považována za nejdůležitější jídlo dne. To, co běžně jíte a pijete po probuzení, má velký vliv na vaši kognitivní výkonnost, náladu a hladinu energie během celého dne. První jídlo dne může hrát v lidském životě ještě větší roli, než si mnozí myslí. A právě podle nové studie, kterou zveřejnil časopis The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, spalují lidé, kteří po ránu konzumují větší množství jídla, až dvakrát více kalorií než ti, co si raději dopřejí větší porci k večeři.
Aktivita metabolismu po snídani
Vědci v průběhu tří dnů hodnotili 16 mužů, z nichž polovina jedla nízkokalorickou snídani a vysokokalorickou večeři a druhá polovina to měla naopak. Poté u účastníků sledovali termogenezi vyvolanou konzumací jídla, což je měřítko toho, jak dobře tělo dokáže metabolizovat potravu, celkový hlad během dne, hladinu glukózy v krvi a chuť na sladké. Ve výsledku vyšlo najevo, že byl tento faktor v průměrů 2,5krát vyšší po snídani než po večeři, což vypovídá o tom, že metabolismus lidí je aktivnější po ranním jídle.
Kromě toho byla konzumace vysokokalorické snídaně spojena s menšími návaly hladu a chutí na sladké v průběhu dne. Stejně tak je důležité zmínit, že ti, kteří snídají méně jídla, mají tendenci jíst větší porce k večeři. Většina účastníků pak navíc měla v krvi po ranním jídle mnohem nižší hladinu inzulínu, což je důležitý hormon, jenž pomáhá přeměňovat potravu na energii, a glukózy, která je nezbytná pro získávání energie. Tato zjištění by mohla mít velký význam zejména pro osoby, jež chtějí zhubnout nebo trpí cukrovkou 2. typu.
„Naše výsledky potvrzují, že velká večeře má obzvláště negativní vliv na glukózovou toleranci, což by měli zvážit především pacienti s diabetem, kteří se chtějí vyhnout problémům. V zájmu snížení rizika metabolických onemocnění by proto měla být upřednostňována vydatná snídaně nežli velká večeře,“ sdělili vědci během studie.
Rizika vynechání snídaně
Podle vědců se mnoho lidí snaží hubnout tím, že vynechávají snídani. Výzkum však ukázal, že tito jedinci mají často tendenci jíst více jídla později během dne, což může jejich cíle snadno zmařit. „Vynechávání snídaně je v rozporu s lidskými cirkadiánními rytmy, a pokud je člověk náchylný k návalům hladu, může tento druh půstu vést k pozdějšímu nekontrolovatelnému přejídání, například při večeři,“ dodali vědci. Kromě toho by se pak každý měl snažit jíst ráno vyvážené jídlo, například ovoce, vejce, ovesné vločky a jogurt.
Zdroj: Healthline, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism