Většina lidí se nad tímto problémem vůbec nepozastavuje. Prostě máme doma každý odpadkový koš a smetí do něj vyhodíme. Jakmile je odpadkový koš plný anebo zapáchá, vyneseme jej. Obsah vysypeme do společné popelnice a víc se nestaráme. V lepším případě recyklujeme a vyhazujeme zvlášť jídlo, plasty, sklo, papír.
Nicméně i tak nemáme nejmenší tušení, jak dlouho trvá některým odpadkům, než se rozloží. Při rozkladu odpadků hrají svou roli i další faktory, jako je přístup vzduchu, slunečního světla apod. Některé organické odpadky mohou přírodě víc škodit, než prospívat. Mimo to odpadky také hyzdí přírodu a při jejich rozkladu dochází k uvolňování jedovatých látek. Než tedy něco jen vyhodíme, je vhodné se nad tím zamyslet.
Odpadky a přibližná doba rozkladu
- Ohryzek z hrušky či jablka – 16 dní
- Papír – 4 měsíce
- Slupka z banánu – 5 měsíců
- Slupka z pomeranče – 1 rok
- Textil – 1,5 roku
- Krabice od kefíru či mléka – 7 let
- Cigaretový špaček s filtrem – 15 let
- Plechovka – 15 let
- Igelitový pytlík/taška – 25 let (nově vyráběné ekologické tašky 1 rok)
- Žvýkačka – 50 let
- Plastový pohárek – 70 let
- PET láhev – 100 let
- Jednorázové pleny – 250 let
Existují také odpadky, kterým by trvalo 1000 a více let, než by se rozložili a některé by se možná nerozložili vůbec. Patří sem sklo, struny do sekačky či polystyren. Odpadky zkrátka do přírody nepatří.
Co znamená recyklace?
Recyklovat můžete i vy tím, že použijete věci, které vám už dosloužili. Zkrátka věci, které nepřijdou nazmar a najde se pro ně další/nové uplatnění. Pokud již sloužit nemohou, vrátí se mezi zdroje. Třídění odpadu má určitě smysl.
Obrázek: pixabay.com