Sluneční paprsky mají velmi pozitivní vliv na lidské tělo a jeho zdraví. Je ovšem důležité, abyste se jim venku nevystavovali příliš dlouhou dobu.
Sluneční paprsky nabízí řadu užitečných zdravotních výhod, a to zejména co se týče produkce serotoninu a duševního zdraví. Doporučuje se, abyste trávili každý den alespoň půl hodiny venku na čerstvém vzduchu a nechali se od nich hřát. Mnoho lidí se v dnešní době navíc mylně domnívá, že vystavování slunci je zdraví nebezpečné, a proto se mu snaží za každou cenu vyhýbat, říká doktor Timothy J. Legg. Pravda však může být ve skutečnosti úplně jiná.
Sluneční světlo a serotonin
Většina lidí si myslí, že příliš mnoho hřejivých slunečních paprsků může škodit pokožce, ale pravda je ve skutečnosti úplně jiná. Jejich působení například uvolňuje v mozku hormony, a to zejména co se týče serotoninu, který je často spojován se zlepšováním nálady a pomáhá člověku cítit se klidný a soustředěný. Stejně tak je však tento nedílný hormon zodpovědný za usínání a zdravý spánek. Jeho nedostatek může naopak často vést ke vzniku těžké sezónní deprese.
Lze tedy říci, že pokud ve vás vyvolává pochmurné podnebí negativní pocity a smutné vzpomínky, vyjděte si každý den na čerstvý vzduch a nechte se ohřát od slunečních paprsků, které vám během chvilky zlepší náladu. Je ovšem důležité zmínit, že jejich přínosy nekončí pouze u toho, že vás ochrání před stresem a depresemi. Pravidelné vystavování se slunci je spojováno s řadou dalších zdravotních výhod.
Budování silných kostí
Vystavení se ultrafialovému záření B, které je obsaženo ve slunečních paprscích, způsobuje, že se v kůži člověka začne tvořit vitamín D. Jedná se o velmi důležitou složku, jež je zodpovědná za mnoho tělesných procesů, a dokonce podporuje obranyschopnost imunitního systému. Je také vhodné říci, že tento vitamín lze jen zřídkakdy získat ze stravy, a proto je slunce jedním z jeho nejlepší zdrojů. Obzvláště velkou roli hraje ve zdraví kostí, které chrání před rozvojem onemocnění a podporuje jejich pevnost.
Prevence rakoviny
Přestože nadměrné sluneční záření může přispívat ke vzniku rakoviny kůže, pokud se mu budete vystavovat mírně, může vás ve skutečnosti před rakovinou ochránit. Dokonce mají lidé, kteří žijí ve slunečních oblastech, nižší riziko vzniku rakoviny než ti, kteří žijí v chladném podnebí. Účinné jsou především v prevenci před vznikem rakoviny tlustého střeva, vaječníků, slinivky břišní a prostaty.
Léčba kožních onemocnění
Sluneční paprsky vám dokážou pomoci také s léčbou a prevencí před kožními nemocemi, jako jsou zejména lupénka, ekzém, žloutenka, nebo dokonce akné. Pokud těmito problémy trpíte, poraďte se se svým praktickým lékařem, zda je pro vás vhodné chodit častěji ven a jak nejlépe postupovat. Častější vystavování se slunci by mohlo být užitečné při léčbě dalších onemocnění, jako je například:
- revmatoidní artritida,
- systémový lupus erythematodes,
- zánětlivé onemocnění střev,
- zánět štítné žlázy.
Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují provést více studií a výzkumů, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit.
Zdroj: Healthline