Porucha příjmu potravy je závažný stav, který se může velmi negativně podepsat na vašem zdraví. Tyto dva příběhy jsou varováním pro společnost.
Poruchy příjmu potravy, jako je zejména soustavné přejídání a anorexie, postihují v současné době čím dál více lidí, a to podle ČT24 zejména ve věkové skupině 15 až 19 let – problém však může ovlivnit naprosto kohokoli, a proto se svět medicíny nyní zaměřuje na otázku, zda je možný přenos duševního onemocnění mezi generacemi. Abyste mohli nad tímto tématem popřemýšlet více, níže vám ho přiblíží příběh bývalého sportovce a ženy, která byla zdrcena rozchodem.
Problémy spojené s anorexií
Poruchou příjmu potravy a jejími dopady si prošel bývalý sportovec Jiří, který se dlouhodobě věnoval vytrvalostnímu běhu, ale kvůli úrazu musel se svou milovanou zálibou předčasně přestat – s tím však přišel také strach z přibírání a ztráty kondice. Jeho řešení proto bylo cvičení doma a omezení konzumace jídla, což ovšem později vedlo ke značným problémům. „Byl jsem extrémně podvyživený, bohužel jsem se dostal do fáze, že jsem se budil s bolestmi celého těla a víceméně jsem měl problémy fungovat přes den,“ popisuje Jiří.
Během toho, co Jiří zanedbával jídlo, se u něj rozvinula anorexie a v současné době se musí stále potýkat s dopady tohoto problému. Dodnes proto musí navštěvovat nápomocná centra, kde se postupně snaží vrátit svůj stravovací režim do normálu. Zde se však seznámil s Petrou, která měla podobný problém – rozdíl byl však v tom, že mladá žena po rozchodu měla tendenci se neustále přejídat.
Záchvatové přejídání
Jedná se o problém nazývaný záchvatové přejídání, během kterého si člověk již nemusí uvědomovat, že neustále něco jí. „Sníte třeba během dvou hodin strašné kvantum jídla, úplně nad tím ztratíte kontrolu. Byla jsem ze sebe strašně smutná, že jsem to zas nezvládla, a přicházely obrovské pocity viny,“ sdělila Petra ze svých zkušeností. Oba dva pacienti však popisují, že během celého problému měli neustálé myšlenky na jídlo, což je samo o sobě mírná psychická porucha.
Lékaři však dodávají, že většina lidí, u nichž se toto onemocnění vyvine, o tom nemusí ani vědět – ve skutečnosti to může trvat i roky, než vyhledají pomoc odborníka. „O poruchách příjmu potravy i o anorexii se mluví jako o nemoci, která je velmi vážná, život ohrožující. Na člověku to ale nemusí být dlouho vidět,“ vysvětluje psychiatrička. Tomu bohužel nepřidává ani skutečnost, že v České republice v poslední době těchto diagnóz neustále přibývá (podle lékařů by na vině mohla být izolace během pandemie).
Narušení regulace hladu
Regulaci hladu ovlivňují dva hlavní hormony, a to ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu, a leptin, který chuť k jídlu potlačuje. Pravidelné přejídání však může tuto rovnováhu narušit, a způsobit tak značné problémy. Stejně tak je důležité zmínit, že konzumace potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru také aktivuje centrum potěšení v mozku. Pokud se tedy jimi přejídáte pravidelně, mozek si na tento proces může navyknout a zaseknout se v cyklu přejídání, říká doktorka Miho Hatanaka.
Zdroj: Healthline, ČT24