Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii, která je formou alternativní medicíny. Některá zdravotní tvrzení s nimi spojená jsou však kontroverzní. Tento článek vám vysvětlí, vše co potřebujete vědět o esenciálních olejích a jejich zdravotních účincích.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou sloučeniny extrahované z rostlin. Oleje zachycující vůni a aroma rostliny nazývané také „esencí“. Jedinečné aromatické sloučeniny dávají každému esenciálnímu oleji charakteristickou podstatu. Získávají se destilací (parou nebo vodou) či mechanickými metodami, jako je lisování za studena. Jakmile byly extrahovány aromatické látky, jsou kombinovány s „nosným olejem“, čímž vznikne produkt, který je připraven k použití. Způsob, jakými jsou oleje vyráběny, je důležitý, protože éterické oleje vyráběné chemickými procesy není možné považovat za pravé esenciální oleje.

Jak esenciální oleje fungují?

Nejčastěji se esenciálních olejů využívá při aromaterapii. Buď se nanáší na pokožku anebo se inhalují. Esenciální oleje se liší svým použitím – tedy aplikací. V kombinaci s teplem, kdy se nanáší na pokožku a vstřebávají se do ní, pracují jinak, než je tomu u inhalace. Mohou bojovat proti bolestem, zánětům apod. U vdechování (inhalace) vůní mohou stimulovat oblast limbického systému, který se součástí lidského mozku, a který hraje důležitou roli v chování, emocích, prožitcích apod.

Je zajímavé, že limbický systém je silně zapojen do vytváření vzpomínek. To může částečně vysvětlit, proč nám některé vůně přivolají příjemné pocity, vzpomínky. Limbický systém hraje také roli při řízení některých nevědomých fyziologických funkcí, jako je dýchání, srdeční frekvence a krevní tlak. Někteří lidé tvrdí, že esenciální oleje pomohou působit fyzicky na vaše tělo tímto způsobem. Existuje více než 90 druhů esenciálních olejů a zdravotních tvrzení s nimi spojených. Zde jsou některé z nich:

  • Peppermint: používá se ke zvýšení energie a pomoc při trávení
  • Levandule: používá se ke zmírnění napětí
  • Santalové dřevo: slouží k uklidnění nervů a pomáhá s koncentrací
  • Bergamot: používá se pro snižování stresu a zlepšení kožních stavů, jako je ekzém
  • Růže: potlačuje pocit úzkosti a zlepšuje náladu
  • Ylang-Ylang: používá se k léčbě bolesti hlavy, nevolnostech a při kožních problémech
  • Tea Tree: používá se k boji proti infekcím a posilování imunity
  • Jasmín: pomáhá při depresi a zlepšuje libido
  • Citron: používá se k podpoře trávení a proti bolestem hlavy

Obrázek: pixabay.com