Život bez cukru není pro každého – s cukrem nebo bez něj? Rozuzlení v článku

Dnes se to hemží různými dietami, a tak můžete narážet na lidi, jež vylučují ze svého jídelníčku cukr i pšenici. Jenže to, co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Nízká hladina cukru v potravinách (vyloučení sacharidů na nejnižší možné minimum) si získala hodně chvály a mnoho lidí se domnívá, že takové vyloučení cukru je řešením na mnoho zdravotních problémů.

Pravdou však je, že nízký obsah sacharidů není pro všechny. Někteří lidé zkrátka preferují klasický vysokosacharidový jídelníček (nechápejte to teď zle). Tím nemáme na mysli, že jedí koblihy, čokolády, sušenky. Ale zkrátka nevylučují ze své stravy sacharidy a netváří se na ně, jako na nepřítele. Třeba takový med znali již v antickém Římě a sladili jím ve starověkém Egyptě, takže to má něco do sebe. Nicméně vždy je lépe hledat přírodní zdroje, ale zpátky k věci.

Ano nebo ne…

Existují lidé, kterým tento typ stravování skutečně vyhovuje a mimo to, že se jim povedlo zhubnout, tak řeší i mnohé zdravotní problémy. Jenže…pak tady máme lidi, kteří jsou fyzicky velmi, velmi aktivní. Ať už vykonávají těžkou manuální práci anebo se věnují anaerobním sportům (jako je posilování, sprinty atd.) a tito lidé potřebují mít množství sacharidů vyšší, aby optimálně fungovali. Nároky lidského těla sportujícího či fyzicky velmi aktivního jedince jsou zcela rozdílné, než u běžné populace – myšleno lidí, kteří jednou za týden skočí na kolo.

Takový člověk by si mohl právě naopak zadělat na malér. Žádná změna stravy nemá probíhat bez pořádných zkušeností a vědomostí, jak do stravy dostat živiny, které si prostřednictvím nízkosacharidové diety odpíráme. A změna by neměla nastat ani ze dne na den. Nejde totiž jen o sacharidy.

Ono to jídlo obsahuje mimo sacharidů vitamíny, minerály, vlákninu a další důležité látky. Není tedy ničím výjimečným, že lidem, kteří neodborně přejdou na nízkosacharidový jídelníček najednou chybí některé minerály a vláknina (problémy se stilicí). Aby to bylo pro vás pochopitelnější, vysvětlíme si rozdíl mezi vysokosachridovým a nízkosacharidovým stravováním.

  • Nízkosacharidové stravování – hlavním zdrojem energie jsou tuky. Tato dieta či styl stravování se dělí na low carb a ketogenní. Liší se jak příjmem sacharidů, tak metabolickou odezvou. Rozebírat tyto dva styly stravování by bylo na dlouho. Vezmeme to v kostce.
  • Vysokosacharidové stravování – hlavním zdrojem energie jsou sacharidy.

Výhody a nevýhody nízkosacharidových režimů

  • Méně sacharidů – zvyšuje se mentální únava
  • Šetří slinivku – snižuje se riziko civilizačních chorob
  • Přináší úbytek váhy
  • Nutí jíst vyšší podíl živočišných produktů – zatěžují se tím játra
  • Hodně tuků ve stravě = větší zátěž na játra a žlučník

Shrnutí

Žádný jídelníček není dobrý a špatný. Je pouze vyhovující a nevyhovující. Někomu zkrátka vysazení či snížení sacharidů nemusí dělat dobře. Co se týče cukrů, existuje jen špatné množství = obžerství. To je jediný problém. Pokud se člověk celý život přejídá a naráz se rozhodne zhubnout a žít zdravě a skočí po hlavě do životního stylu, kterému vůbec nerozumí, může si zadělat na malér.

Velmi častým minerálem, který u low carb a ketodiet chybí je draslík, sodík, hořčík a vitamín C. Aby to nebylo tak snadné, je rozdíl také mezi běžným občanem a sportovcem, jehož tělo má na skladbu stravy úplně jiné požadavky.  Pokud tedy člověk neví, jak tyto minerály a vitamíny v nově nastaveném režimu do stravy aplikovat, musí sáhnout po potravinových doplňcích.

Na závěr

Oba typy stravování jsou naprosto v pořádku, pokud se člověk věnuje této oblasti a neskočí do toho po hlavě, nepřipravený, bez informací. A každému (podle genetických predispozic) může skutečně vyhovovat jiný styl stravování. Hodně jednoduchých cukrů opravdu není nic dobrého/zdravého a škodí. Jestliže dáte přednost komplexním sacharidům a slazení přírodní cestou a pohlídáte si množství, žádná hrozba na vás nečíhá.

Obrázek: pixabay.com