Zánět dutin je nepříjemný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Pokud postihne i vás, můžete se obrátit na osvědčenou léčbu.
Dutiny jsou malé vzduchové kapsy, které se nachází mezi očima a za čelem, nosem a lícními kostmi. Avšak vlivem některých stavů, jako jsou zejména strukturální problémy v nose nebo infekce dutin, může dojít k jejich zánětu, což je velmi nepříjemné onemocnění, jež dokáže velmi snadno narušit váš každodenní život. Jedná se o velmi častý stav, který každoročně postihuje stovky milionů lidí po celém světě, a proto je vhodné znát možnosti léčby a rizikové faktory, jež zvyšují riziko jeho rozvoje, říká doktor Marc Meth.
Rizikové faktory zánětu dutin
K zánětu dutin často dochází v momentě, když něco, například hlen, zablokuje otvory vedlejších nosních dutin. Tento problém se může objevit naprosto u každého, ovšem existují faktory, které zvyšují riziko jeho vzniku, jako jsou například:
- strukturální problémy ovlivňující nos,
- vychýlená nosní přepážka, ke které dochází, když je stěna tkáně mezi levou a pravou nosní dírkou nerovná,
- ostruha nosní kosti nebo výrůstek,
- nosní polypy, které obvykle nejsou rakovinné,
- oslabení imunitního systému,
- alergie,
- nachlazení a jiné infekce horních cest dýchacích, které mohou být způsobeny viry, bakteriemi nebo plísněmi,
- cystická fibróza, jež způsobuje hromadění hustého hlenu v plicích a jiných sliznicích,
- kouření tabáku,
- infekce zubů,
- cestování letadlem, které vás může vystavit vysoké koncentraci mikrobů.
Někdy mohou způsobit tvorbu příliš velkého hlenu také alergeny, nachlazení nebo bakterie. Ten může potom houstnout a podporovat jiné bakterie a další zárodky, které se hromadí v dutinách, což nakonec vede k infekci dutin. V každém případě však existují možnosti léčby tohoto problému.
Léčba zánětu vedlejších nosních dutin
Většina případů zánětu dutin je způsobena virovými infekcemi a nemusí vyžadovat žádnou léčbu. S úlevou vám však dokážou pomoci některé volně prodejné léky nebo osvědčené domácí způsoby.
- Pro zmírnění pocitu bolesti z tlaku v dutinách si několikrát denně přikládejte na obličej a čelo teplý vlhký hadřík.
- Provádějte výplach nosu solným roztokem, který vám pomůže vyčistit dutiny od hustého a lepkavého hlenu.
- Pijte vodu a ovocné šťávy, abyste zůstali hydratovaní a pomohli svému tělu zředit hlen. Je také vhodné používat zvlhčovač vzduchu v ložnici.
- Zapněte si sprchu a sedněte si v koupelně se zavřenými dveřmi, abyste se obklopili párou.
Uvolněte ucpané nosní dutiny bez nutnosti nákupu drahých prostředků z lékárny. Snadné a velmi účinné řešení
Pokud vám tyto jednoduché tipy nepomohly, můžete se obrátit na léčivé prostředky. Jestliže příznaky nezmizí během několika týdnů, raději byste měli navštívit svého praktického lékaře, protože budete se vší pravděpodobností potřebovat antibiotickou léčbu (zejména v případě, že vás stále trápí rýma, ucpání dutin, kašel, přetrvávající bolesti obličeje nebo hlavy, otoky očí a horečka).
Pokud se tak stane, budete muset vhodné prášky užívat nejméně 2 týdny – vždy se ovšem řiďte přesnými pokyny, které vám poskytne lékař. Jestliže se problém ani tak nezlepší, pravděpodobně budete odesláni ke specialistovi na ušní, nosní a krční choroby.
Zdroj: Healthline