Houby nejsou pouze chutnou potravinou, ale i zdrojem zdraví prospěšných láteček s mnoha léčivými účinky. Právě těchto terapeutických možností využívá nejeden přípravek na trhu.
Určitě už jste viděli přípravky s obsahem hlívy ústřičné či jiných hub. Jednotlivé složky jsou v přípravcích sestaveny tak, aby řešily konkrétní problém. Některé jsou pro posílení imunity, jiné k celkové detoxikaci a regeneraci všech orgánů těla. Za zmínku stojí i kosmetický efekt.
Adaptogen je název z alternativní medicíny a označuje rostlinný produkt, který se podílí na zvyšování odolnosti organismu, ale i na regeneraci po úrazech, při tělesné únavě, při stresu. Adaptogeny zlepšují schopnost odolávat daným změnám a přizpůsobit se jim – adaptovat se. Jedná se o přírodní látky, jež zvyšují a zlepšují schopnost překonat stresující podmínky.
Hlavní úkoly adaptogenů
- Zlepšují vůli a vytrvalost
- Pomáhají při léčbě nemocí
- Zlepšují paměť
- Pomáhají překonat stres a únavu
- Podporují odolnost imunity
- Bojují proti nádorům, infekcím
- Tlumí autoimunitní reakce (diabetes, alergie…)
- Urychlují hojení
- Zpomalují stárnutí a degenerativní pochody
- Podporují látkovou proměnu
Adaptogeny musí mít především harmonizační účinek a podporovat obranyschopnost organismu. Jsou neškodné a absolutně nenávykové. Jak takový prostředek zařadit do svého každodenního jídelníčku? Ne vždy musí totiž chutnat. Přidat je lze do:
- Smoothie
- Latté
- Dezertů
- Kakaa
- Fitness kuliček
- Domácích sušenek
- Kaše
Přimísit je lze v podstatě do každého jídla, pokud by vám dělalo problém zapíjet tobolku jen vodou. Mimo tobolek se můžete setkat s práškovou/pudrovou formou adaptogenů. Podle doporučení pak konzumujete třeba jednu lžičku prášku denně. Adaptogeny se nedělají pouze z hub, ale i kořínků vzácných rostlin, bylinek apod. Na houby nemusíte jen do lesa, chcete-li těžit jejich zdravotní přínosy.
Obrázek: pixabay.com