Dívce byla roztroušená skleróza diagnostikována v pouhých 24 letech a doufá, že její příběh pomůže ostatním odhalit tuto ničivou nemoc dříve.
Angelině je nyní 27 let a nemoc jí byla diagnostikována před třemi lety, tedy ve věku 24 let, ale byla to dlouhá cesta. Stejně jako u mnoha jiných pacientů trpících roztroušenou sklerózou si to vyžádalo měsíce nejistoty a mnoho cest na pohotovost a návštěv u lékaře, než jí byla diagnóza stanovena. Příznaky, které ji trápily, byly považovány za pouhé psychosomatické projevy stresu. Nyní chce, aby se na RS nechali vyšetřit i ostatní, již je mohou mít.
Co je roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza (zkráceně RS) je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, tj. mozek a míchu. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém těla útočí na ochrannou vrstvu nervových vláken, nazývanou myelin, a postupně ji ničí.
To má za následek poruchy přenosu nervových signálů a může způsobovat různé neurologické příznaky, jako jsou například slabost svalů, koordinace pohybů, zhoršená citlivost, poruchy řeči, problémy s pamětí a pozorností a mnoho dalších.
Průběh onemocnění je nevratný a progresivní, což znamená, že symptomy se mohou zhoršovat a nové se mohou objevovat v průběhu času. Roztroušená skleróza může ovlivnit každého pacienta odlišným způsobem a může být velmi variabilní v různých fázích onemocnění. Příznaky obvykle začínají mezi 20. a 40. rokem života. Lékařům může trvat delší dobu, než ji diagnostikují.
O své nemoci neměla tušení
Angelina kvůli svým problémům chodila k různým lékařům, na pohotovost, ke svému rodinnému lékaři, k jednomu specialistovi, k druhému specialistovi a nikdy nedostala žádné odpovědi. Všichni lékaři jí říkali, že nevypadá nemocně, a testy jim přišly normální. Jediný důvod jejích problémů viděli ve stresu.
Nakonec magnetická rezonance prokázala, že má roztroušenou sklerózu. Angelina o nemoci nikdy neslyšela, dokud se nedozvěděla, že ji má. Přestože lékaři její příznaky zpočátku vyloučili jako příznaky nemoci, každý z nich může sloužit jako časné znamení, že člověk bude brzy trpět tímto zničujícím onemocněním.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mozková mlha
Mozková mlha, definovaná náhlými záchvaty zmatenosti, zapomnětlivosti, potížemi se soustředěním a nedostatečnou mentální ostrostí, je častým příznakem roztroušené sklerózy. Tento příznak může způsobit, že lidé ztrácejí hodiny svého času snahou dokončit jednoduché úkoly. Mohou mít také problémy se zapamatováním si jednoduchých detailů o věcech, například co jedli k obědu.
Jak poškození přetrvává, začnou se v mozku objevovat léze neboli rány. Zjištění tohoto poškození při vyšetření magnetickou rezonancí je obvykle prvním signálem pro lékaře, že někdo trpí RS.
Necitlivost a brnění nohou
Brnění a jiné pocity v nohou patří mezi nejznámější časné příznaky roztroušené sklerózy. Jak se myelin, který obklopuje tělesné nervy, začíná pomalu opotřebovávat, dochází k poškození nervů člověka. Tyto nervy jsou zodpovědné za přenos informací z mozku do zbytku těla. Když jsou poškozeny, nemusí být schopny správně vysílat informace. To vede k pocitu mravenčení nebo znecitlivění – k tomu dochází, když je nerv podrážděn, nebo vysílá další signály.
Migrény
Časté migrény jsou možným příznakem roztroušené sklerózy. U osob trpících roztroušenou sklerózou je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že je budou pociťovat, než u jejich vrstevníků. Lékaři nezjistili, proč lidé s RS tyto bolesti hlavy pociťují. Někteří spekulují, že nemoc ovlivňuje způsob, jakým tělo reguluje hormony. Když nemoc „vypukne“, když se začnou objevovat nové příznaky nemoci, nebo se zhorší ty staré – migrény jsou také častější.
Zdroj: Daily Mail