Šrucha zelná je mnoha lidmi považována za obyčejný plevel. Jedná se však o rostlinu, která nabízí řadu užitečných živin a zdravotních benefitů.
Šrucha zelná je sukulentní rostlina, která obsahuje přibližně 93 % vody a chutná podobně jako špenát nebo řeřicha – proto ji lze mimo jiné snadno přidat do salátů a jiných příloh. Kromě toho obsahuje řadu užitečných živin, včetně vitamínů a minerálů a antioxidantů, které podporují lidské tělo v mnoha směrech a dokážou vám pomoci vyléčit mnoho nepříjemných onemocnění, říká doktorka Hrefna Palsdottir. Většina lidí však přesto považuje tuto jedinečnou rostlinu za obyčejný plevel.
Šrucha zelná a lidské zdraví
Šrucha má dlouhou historii využití v tradiční medicíně, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že obsahuje značné množství vitamínu A, vitamínu C, hořčíku, manganu, draslíku, železa a vápníku, které jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví (v menším množství pak obsahuje také vitamíny B a E, kyselinu listovou, měď a fosfor). Stejně tak se však může pochlubit značným množstvím omega-3 mastných kyselin, což jsou důležité tuky, které si tělo neumí samo vyrobit.
Tyto mastné kyseliny jsou spojovány s podporou mozkových funkcí a krevního oběhu a také jsou nezbytné pro regeneraci svalů. Šrucha však také nabízí dlouhou řadu antioxidantů a prospěšných rostlinných sloučenin, včetně:
- vitamínu E, který chrání buněčné membrány před poškozením,
- vitamínu A, jenž hraje velmi důležitou roli ve zdraví očí,
- glutathionu, který chrání tělesné buňky před poškozením,
- melatoninu, jenž vám může pomoci usnout,
- betalainu, který prokazatelně chrání částice lipoproteinů o nízké hustotě před poškozením.
Roste v příkopech, na loukách i v lesích. Bojuje proti infekcím a tlumí bolest, přesto ji většina lidí považuje za pouhý plevel
Pravidelný přísun všech těchto živin vám pomůže udržet zdraví v co nejlepší formě, a proto byste měli tuto rostlinu rozhodně vyzkoušet.
Vysoký obsah důležitých minerálů
Šrucha zelná má také vysoký obsah několika důležitých minerálů, včetně draslíku. Ten pomáhá regulovat krevní tlak a je spojován s nižším rizikem vzniku mrtvice a srdečních onemocnění. Za zmínku poté stojí také hořčík, který se podílí na více než 300 enzymatických reakcích v těle a pomáhá chránit tělo před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami. Stejně tak nabízí vápník, jenž je nezbytný pro zdraví kostí, a v menší míře také fosfor a železo, které hrají důležitou roli v některých tělesných funkcí.
Zdroj: Healthline