Pokud se chcete ochránit před boreliózou, může vám pomoci nová mobilní aplikace. Na jejím vývoji se jako jeden z řešitelů podílel Státní zdravotní ústav.
Aplikace Klíšťapka, na jejímž vývoji se podílel z určité části sám Státní zdravotní ústav, vám dokáže pomoci určit lokality, kde se nachází nejvíce klíšťat a kde jsou nejčastěji infikovaná boreliózou (podle statistik přenáší toto onemocnění zhruba každé desáté klíště v lesích mimo města a zástavbu). Důležitou roli může hrát zejména teplota vzduchu, typ lesa, krajinné parametry a také nadmořská výška.
Aplikace Klíšťapka
Data v aplikaci Klíšťapka vychází z testování odchycených klíšťat z různých typů lesa ze všech krajů v České republice, a to pomocí metody PCR, která je velmi citlivá na každý detail. „V průměru byla klíšťata z lesů po celé České republice pozitivní na boreliózu v 10,4 %. Pozitivita se však mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována.“
„Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30–40 %, hned ve čtyřech lokalitách, a to zejména v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu SZÚ, RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.
Tyto rozdíly v jednotlivých krajích jsou podle odborníků způsobeny ohniskovým výskytem nákazy lymeskou boreliózou, kterou přenáší zejména hlodavci a ptáci. Je proto možné, že v různých místech po českých lesích se nachází až 50 % klíšťat jako přenašečů, přičemž o jeden kilometr dále nemusí být infikované žádné z nich. A jelikož doposud neexistuje žádné očkování, které by vás dokázalo před tímto nebezpečným onemocnění ochránit, je důležité řídit se před návštěvou lesa určitými doporučeními. Jde zejména o:
- Nošení vhodného oděvu, na kterém budou klíšťata dobře viditelná.
- Používání repelentu repelentu s účinnou látkou DEET nebo IR3535.
Repelenty z kuchyně, které klíšťata nesnáší: Esenciální oleje, oregano nebo hřebíčková nať
Informace, které byste měli vědět
S ochranou vám však nyní dokáže pomoci právě tato nová aplikace, kterou si můžete zdarma stáhnout do svého telefonu. Ještě před vycházkou do přírody se tak můžete ujistit, zda jste v ohrožení, či nikoliv. Kromě toho také nabízí informační část zvanou „Wiki“, kde lze například zjistit informace o tom, kolik hlášených případů onemocnění lymeskou boreliózou proběhlo ve vašem kraji tento či předchozí roky.
Zdroj: Státní zdravotní ústav, Státní zdravotní ústav