Řebříček obecný je velmi účinná bylina, která má pro lidské zdraví řadu přínosů. Nejúčinněji působí především ve formě horkého čaje.
Řebříček obecný se pro své potenciální zdravotní účinky používá již tisíce let – i jeho rodové jméno „Achillea“ ve skutečnosti odkazuje na bojovníka Achilla z řecké mytologie, který jej používal k léčbě zranění svých vojáků. Dnes však díky moderní medicíně lékaři ví, že tato jedinečná bylina například dokáže zmírnit zažívací problémy, snížit příznaky úzkosti a deprese, a dokonce napomáhá celkovému zdraví mozku. Abyste z ní však mohli vytěžit co nejvíce, je vhodné konzumovat ji ve formě horkého nálevu, říká doktorka Natalie Butler.
Zlepšuje hojení ran
Již od dob starověkého Řecka se řebříček používal jako součást obkladů či mastí k rychlejšímu hojení ran. To především díky jeho protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem, které účinně zlepšují regeneraci kůže a chrání ji před dalším poškozením, včetně zánětu či infekce. Stejně tak stojí za zmínku jeho obsah fibroblastů, což jsou buňky zodpovědné za regeneraci pojivové tkáně, které pomáhají tělu zotavit se ze zranění.
Vařená cibule jako pomocník pro boj se zažívacími potížemi. Objevte sílu obyčejné cibule
Zmírňuje zažívací problémy
Řebříček se již dlouho používá také k léčbě zažívacích potíží, jako jsou vředy a syndrom dráždivého tračníku. Bylina totiž obsahuje několik flavonoidních a alkaloidních sloučenin, o nichž je známo, že prospívají trávicímu traktu a chrání jej před poškozením. Obecně vám pak horký nálev z řebříčku dokáže pomoci ulevit od křečí žaludku, nevolnosti a také vás ochrání před zánětem.
Snižuje příznaky deprese a úzkosti
Flavonoidy a alkaloidy obsažené v řebříčku také pomáhají zmírňovat příznaky deprese a úzkosti. To především díky tomu, že snižují vylučování kortikosteronu, hormonu, který tělo produkuje při chronickém stresu. Je ovšem důležité zmínit, že jsou tyto výsledky předběžné a vědci vyžadují více studií a výzkumů, které by je dokázaly potvrdit.
Napomáhá zdraví mozku
Řebříček pomáhá při některých mozkových onemocněních, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba a encefalomyelitida (zánět mozku a míchy způsobený virovou infekcí). Jeho konzumace v podobě horkého nápoje vám také obecně pomůže zlepšit zdraví mozku a ochránit vás před epilepsií a dalšími neurologickými onemocněními. Stejně jako v předchozím případě je však nutné pro potvrzení těchto informací provést další studie.
Zdroj: Healthline