Zdraví střev má vliv na celé lidské tělo. Špatná funkce může zapříčinit spoustu zdravotních problémů, proto je dobré neignorovat signály, které k vám vaše střeva vysílají, když jim není dobře.
Termín střevní mikrobiom označuje mikroorganismy žijící ve střevech. Každý člověk má ve svém trávicím traktu asi 200 různých druhů bakterií, virů a plísní. Některé mikroorganismy vašemu zdraví škodí, ale mnohé jsou neuvěřitelně prospěšné a pro zdravé tělo dokonce nezbytné. Větší množství bakterií ve střevech může pomoci snížit riziko onemocnění, jako je cukrovka, zánětlivé onemocnění střev a psoriatická artritida. Při příznacích špatné funkce střev je třeba provést určité změny, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.
Příznaky onemocnění střev
Mnoho faktorů moderního života může ovlivnit váš střevní mikrobiom, včetně:
- vysoké úrovně stresu,
- nedostatku spánku,
- stravy s vysokým obsahem zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem cukru,
- užívání antibiotik.
To zase může ovlivnit další aspekty vašeho zdraví, jako například:
- imunitní funkce,
- hladiny hormonů,
- hmotnost,
- vývoj nemocí.
Pokud máte snížené zdraví střev, můžete zaznamenat několik příznaků, jež rozhodně není radno ignorovat. Podrážděný žaludek je jedním z hlavních symptomů špatné funkce střev. Vyvážená strava poskytne vašim střevům podporu při zpracování potravy a eliminaci odpadu. Snažte se ze svého jídelníčku odstranit vysoké množství cukru, jenž by mohl snížit počet dobrých bakterií, což může vést k rozvoji zánětu v těle.
Náhlé změny v tělesné hmotnosti a bezdůvodné přibírání nebo shazování váhy je dalším příznakem špatné funkce střev. Nerovnováha ve střevech může zhoršit schopnost těla absorbovat živiny a regulovat hladinu cukru v krvi. Neustálá únava a nedostatek spánku jsou také známkou onemocnění střev, stejně tak podrážděná pokožka, autoimunitní onemocnění nebo potravinová intolerance.
Jak podpořit zdraví střev?
Můžete být schopni zlepšit zdraví svých střev prostřednictvím změn životního stylu a stravy. Snižte hladinu stresu. Chronický stres je náročný pro celé tělo, včetně vašich střev. S tím souvisí také dostatek spánku. Pokuste se spát alespoň 7–8 hodin denně nepřerušovaným spánkem. Jezte pomalu. Důkladné kousání jídla a pomalejší konzumace může snížit vaše šance na rozvoj obezity a cukrovky a zároveň vám pomůže lépe si pokrm vychutnat.
Stejně tak dodržuje pitný režim. Pití většího množství vody způsobí zvýšenou rozmanitost bakterií ve střevech. Pozor ale, záleží na zdroji vody. Preventivně užívejte prebiotika nebo probiotika. Přidání doplňků stravy může pomoci zlepšit zdraví vašich střev.
Zdroj: Healthline