Demence je bohužel jedním z onemocnění, na které neexistuje žádný lék. Přesto mu však můžete předejít, pokud si osvojíte některé návyky, jež sníží možná rizika poklesu kognitivních funkcí.
Demence je jedním z nejrychleji se rozvíjejících onemocnění po celém světě. Tento stav, o kterém je známo, že způsobuje problémy s pamětí a myšlením, již postihuje asi 50 milionů lidí. Kromě toho je každý rok diagnostikováno téměř 10 milionů nových případů a očekává se, že počet lidí s demencí se v příštích 30 letech ztrojnásobí, jak uvádí Světová zdravotnická organizace. Přestože zatím neexistuje žádná léčba, zdravý životní styl může pomoci snížit riziko poklesu kognitivních funkcí, říká doktorka Julia Ries.
Jezte vyváženou stravu
Zdravá strava hraje zásadní roli při podpoře vašeho zdraví a v prevenci rozvoje cukrovky, srdečních chorob a rakoviny. Výhody zdravého stravování se týkají i zdraví mozku. Mezi nejvíce doporučované stravy patří středomořská dieta plná omega-3 mastných kyselin a antioxidantů. Ovoce, zelenina, ryby, ořechy, olivový olej a káva, všechny tyto suroviny jsou spojovány s nižším rizikem demence.
Pravidelná fyzická aktivita
Pravidelné cvičení dokáže s vaším mozkem zázraky. U lidí, kteří pravidelně cvičí, existuje mnohem menší pravděpodobnost rozvoje kognitivního úpadku a demence ve srovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života. Důležitá otázka však zní, jak moc byste měli cvičit? Zaměřte se na 150 minut mírné fyzické aktivity týdně, zkuste například běhání, jízdu na kole nebo rychlejší chůzi. V tomto případě je nejdůležitější pravidelnost a důslednost.
Omezte pití alkoholu a kouření
Kouření zvyšuje riziko rozvoje demence, zejména u lidí ve věku 65 let a více. Doporučení je tedy jasné, nekouřit tabák. Co se týká pití alkoholu, občasná sklenka vína nebo piva vám pravděpodobně moc neuškodí. Ve skutečnosti může mírné až střední pití alkoholu snížit riziko demence. Škodlivá je však nadměrná konzumace alkoholu. Příliš mnoho alkoholu může k nástupu demence naopak přispět.
Buďte stále společenští
Sociální izolace je hlavní hnací silou deprese a úzkosti u starších dospělých. Kromě toho se předpokládá, že sociální stažení a osamělost urychlují cestu ke kognitivnímu poškození. Udržování společenských vazeb s postupem věku může být obtížné, ale může velmi dobře pomoci odrazit kognitivní pokles a demenci, podpořit dobrou náladu a vést ke zlepšení sebepéče a celkového zdraví.
Zdroj: Healthline