Alzheimerova choroba je nebezpečné onemocnění, které ovlivňuje paměť, myšlení a chování jedince. Včasné rozpoznání příznaků může postiženým prodloužit život.
Alzheimerova choroba je typ demence, který ovlivňuje paměť, myšlení a chování. V počátečních stádií tohoto onemocnění se mohou u pacientů vyskytnout určité neurologické potíže a změny osobnosti, nakonec mohou přestat rozeznávat lidi a trpět inkontinencí. Mezi rizikové skupiny patří především lidé starší 65 let, přičemž po stanovení diagnózy s ním lze žít v průměru čtyři až 20 let, říká doktorka Heidi Moawad.
Příznaky mírné formy Alzheimerovy choroby
Časné příznaky Alzheimerovy choroby mohou být mírné a nenápadné. Přesto je však pravděpodobné, že budete mít v rané fázi onemocnění problémy se zapamatováním si nových informací. Mezi hlavní varovné příznaky, které se taktéž mohou vyskytnout, poté patří:
- ztrácení předmětů a neschopnost vrátit se domů,
- ztráta paměti, která ovlivňuje každodenní život,
- potíže s plánováním nebo řešením problémů,
- delší doba potřebná k provedení běžných denních úkolů,
- ztráta orientace v čase,
- potíže s určováním vzdálenosti a rozlišováním barev,
- potíže s vedením konverzace,
- nesmyslná rozhodnutí,
- změny nálady a osobnosti a zvýšená úzkostnost.
Příznaky středně těžké formy Alzheimerovy choroby
Postupem času dochází k degeneraci mozku a zhoršují se jeho funkce – v tomto případě mohou vaši nejbližší rozpoznat změny ve vašem myšlení a chování dříve než vy. Po nějaké době, tedy jakmile odumře více mozkových buněk, budete pociťovat:
- problémy s rozpoznáváním přátel a členů rodiny,
- potíže s jazykem a problémy se čtením, psaním nebo prací s čísly,
- potíže s uspořádáním myšlenek a logickým myšlením,
- neschopnost učit se novým věcem,
- výbuchy hněvu,
- halucinace, bludy, podezíravost nebo paranoiu a podrážděnost,
- ztrátu kontroly nad svými impulzy,
- neklid, agitovanost, úzkost, plačtivost a bloudění.
Příznaky závažné Alzheimerovy choroby
V této fázi onemocnění přibývá mozkových plaků (shluků bílkovin, které ničí mozkové buňky) a spletí (odumírajících nervových buněk, jež se vzájemně omotávají). Jedná se o končené stádium, kdy lidé ztrácí kontrolu nad fyzickými funkcemi a jsou závislí na péči druhých. V této fázi již často spí a nedokážou rozpoznat své okolí. Dále mohou mít také potíže s polykáním, vyprazdňováním, hmotností a mohou se u nich často objevovat záchvaty a naříkání.
Zdroj: Healthline