Libeček lékařský nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Konzumovat ho můžete čerstvý nebo ve formě horkého čaje.
Libeček lékařský je aromatická bylina, která se již po dlouhá staletí používá díky svým zdravotním přínosům v tradičním léčitelství. Podle odborníků obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů A, C a E, minerálů, jako je železo, vápník a draslík, také éterických olejů s antimikrobiálními vlastnostmi. Kromě toho je považován za jedno z nejstarších přírodních léčiv – jeho původ sahá až do starověkého Řecka a Indie, kde byl považován za posvátnou rostlinu.
Zdravotní přínosy libečku
Pokud chcete libeček přidat do svého jídelníčku, můžete ho jednoduše čerstvý přidat do salátů, nebo si z jeho listů připravit horký čaj – pamatujte však, že má velmi silnou chuť, proto to s ním není dobré přehánět. Jeho pravidelná konzumace však nabízí mnoho zdravotních přínosů:
- Zdraví trávicího traktu: libeček obsahuje látky podporující trávení, včetně flavonoidů a éterických olejů. Jeho pravidelná konzumace vám pomůže snížit nadýmání, plynatost a křeče v zažívacím traktu, navíc může být užitečný při průjmu a zácpě.
- Protizánětlivé účinky: díky obsahu fytonutrientů, jako jsou kumariny a flavonoidy, vám libeček pomůže snížit zánět v těle a může být také užitečný při zánětlivých onemocněních, jako je artritida nebo revmatoidní onemocnění.
- Podpora imunitního systému: libeček obsahuje vitamín C, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a dobrou obranyschopnost těla.
- Detoxikace těla: éterické oleje obsažené v libečku mají silné detoxikační účinky. Jeho pravidelná konzumace vám pomůže stimulovat činnost ledvin a močového systému, což napomáhá odstraňování toxických látek z těla.
- Snížení stresu a antibakteriální vlastnosti: antioxidanty obsažené v libečku mají také antibakteriální vlastnosti a jeho silné aroma vám pomůže uvolnit napětí a zmírnit stres.
Jak libeček správně pěstovat
Libeček je vhodný pro pěstování ve venkovních zahradách i vnitřních květináčích – potřebuje však slunné místo a dobře odvodněnou půdu. Je také důležité ho pravidelně zalévat a odstraňovat vybledlé květy, které mohou v opačném případě zabraňovat růstu. Stejně tak byste měli rostliny sázet ve vzdálenosti přibližně 45 až 60 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru pro kvetení.
Zdroj: National Library of Medicine