Rostlina známá jako tlustice vejčitá je ideální do domácnosti. Je snadná na údržbu, přitom krásně oživí váš byt či dům. Zároveň s sebou přinese několik zdravotních benefitů.
Tlustice vejčitá je rostlina patřící do Jižní Afriky. Jedná se o sukulent se silnými listy a stonky, v nichž snadno uchovává vodu. Dobře přežívá v mírných klimatických podmínkách a její výhody z ní činí velice oblíbenou pokojovou rostlinu. Je sytě zbarvená, a tak dokáže do monotónní domácnosti vnést více živosti. Ideální je také jako dárek pro blízkou osobu, které přejete štěstí a bohatství, přezdívá se jí totiž rostlina peněz nebo rostlina štěstí. Má však i podle odborníků důležité zdravotní přínosy.
Zlepšuje kvalitu vzduchu
Vzduch uvnitř vašeho domova by mohl hostit tuny znečišťujících látek, jako je xylen, toluen, benzen atd. Tyto těkavé organické sloučeniny se pravděpodobně linou z barev, dřeva, konzervačních látek a repelentů proti hmyzu. Tlustice umožňuje fotosyntézu při slabém osvětlení nebo v noci, čímž snižuje hladinu oxidu uhličitého v interiéru. Své místo by měla mít především v ložnici, čerstvý vzduch vám poskytne kvalitnější spánek.
Zvýšená úroveň vlhkosti
Základní proces dýchání a fotosyntézy u rostlin přispívá k úrovni vlhkosti. Četné voskové listy tlustice uvolňují vodní páru a vlhkost (asi 90 %) do atmosféry, čímž zvyšují úroveň vlhkosti v domácnosti.
Zklidňuje podrážděnou pokožku
Tlustice dokáže léčit různé kožní problémy a infekce. Má antivirové, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají hojit ránu a zklidnit pokožku. Výtažky z tlustice můžete použít na svědivou nebo spálenou pokožku ke zmírnění podráždění. Navíc husté šťavnaté listy pomáhají s oteklými ranami, vředy a řezy. Kromě těchto výhod šťáva z tlustice také pomáhá léčit kožní bradavice.
Tradiční zdravotní výhody
I když se toho o léčivých přínosech tlustice moc nedozvíte, tradičně se používá ve zdravotnictví. Ve staré čínské kultuře se čaj z tlustice používal k léčbě cukrovky. Podobně i Afričané používali extrakt z tlustice k léčbě nevolnosti, průjmu a epilepsie.
Zdroj: ResearchGate, MagicBricks