Nekrotizující vaskulitida je problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud ji rozpoznáte, raději co nejdříve navštivte svého lékaře.
Nekrotizující vaskulitida je nebezpečný zánět cévních stěn, který typicky postihuje malé a střední cévy. Jedná se však o problém, jenž může přerušit normální průtok krve, což může mít za důsledek poškození kůže a svalů, včetně následné nekrózy (odumírání tkání a orgánů). Je proto důležité, abyste dokázali rozpoznat její příznaky včas a v případě potřeby začali s co nejrychlejší léčbou, říká doktorka Jill Seladi-Schulman.
Nejčastější příčiny nekrotizující vaskulitidy
Nekrotizující vaskulitida je vzácné onemocnění, u nějž lékaři doposud nevědí, co ho ve skutečnosti způsobuje. Předpokládá se však, že určitou roli hraje autoimunita – tedy stavu, kdy tělo napadá vlastní tkáně a orgány. To především kvůli tomu, že riziko jejího vzniku je vyšší u lidí, kteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematodes. Mezi další stavy, jež mohou být s rozvojem nekrotizující vaskulitidy spojeny, patří:
- hepatitida B,
- polyarteritis nodosa,
- Kawasakiho nemoc nebo syndrom mukokutánních lymfatických uzlin,
- sklerodermie,
- granulomatóza s polyangiitidou.
Nejčastější příznaky onemocnění
Protože toto onemocnění postihuje cévy, mohou se příznaky objevit na různých částech těla. Kromě toho neexistuje přesný seznam příznaků, který by jednoznačně ukazoval, že máte nekrotizující vaskulitidu. Mezi počáteční symptomy patří především:
- zimnice,
- únava,
- horečka,
- úbytek hmotnosti.
Další časné příznaky jsou zjistitelné pouze pomocí krevního testu a patří mezi ně především leukocytóza, která zahrnuje vysoký počet bílých krvinek v krvi, a anémie. S postupem času a rozvíjejícím se onemocněním mohou příznaky nabírat na intenzitě a být rozmanitější. Poté už záleží pouze na tom, které části vašeho těla jsou postiženy. Většinou se však pacienti potýkají s:
- bolestmi,
- změnami barvy kůže,
- lézemi, které jsou obvykle vidět na nohou,
- vředy na kůži, genitáliích nebo v ústech.
Pokud je onemocněním postižen i mozek, můžete mít potíže s polykáním, mluvením nebo pohybem.
Zdroj: Healthline