Řapíkatý celer je skvělou surovinou, která v malém množství může poskytnout spoustu zdravotních výhod. Jedna sklenice šťávy vám může pomoci s chřipkou i s hubnutím.
Zapojíte-li řapíkatý celer do svého jídelníčku, stane se zdravou součástí vaší stravovací rutiny. Obsahuje protizánětlivé a antioxidační sloučeniny a může podporovat trávení. Navíc se svými 10 kaloriemi na stonek je považován za nízkokalorickou svačinku, která nejen zasytí, ale také podpoří vaše zdraví a přispěje ke štíhlé figuře, říká doktorka Natalie Butler.
Řapíkatý celer nabízí protirakovinné účinky
Celer obsahuje nejméně 8 důležitých sloučenin, které mají protirakovinné vlastnosti. Mezi nimi jsou acetyleny, např. jsou schopny bránit růstu rakovinných buněk, a fenolové kyseliny blokující aktivitu prostaglandinu, jenž podporuje růst nádorových buněk. Kumarin chrání buňky před škodlivými kyselinami vznikajícími při metabolismu a podporuje fungování bílých krvinek.
Celer také působí protizánětlivě
Účinné látky v celeru posilují imunitní systém a snižují záněty v těle. V období chřipek je skvělou prevencí, jak se vyhnout nepříjemné nemoci. Váš imunitní systém bude pracovat silněji, a dokáže tak lépe odrazit útok zrádných virů, jež způsobují nachlazení nebo chřipku. Je tedy skvělý i v podzimních a zimních měsících. Mezi další výhody konzumace celeru patří:
- podpora trávení, ideální při hubnutí,
- je bohatý na vitamíny a minerály s nízkým glykemickým indexem,
- má alkalizující účinek.
Recept na šťávu s řapíkatým celerem
Tento zelený elixír je nabitý hořčíkem, vápníkem a draslíkem, ideální je po náročném tréninku.
Ingredience:
- 4–6 listů kapusty,
- 1 velká okurka,
- ½ fenyklu,
- 1–2 hrušky,
- 2 stonky celeru.
Příprava:
Všechny suroviny pečlivě opláchněte a nakrájejte na malé kousky. Vymačkejte z nich šťávu pomocí odšťavňovače a vypijte. Množství by vám mělo stačit na jednu větší sklenici. Jednoduchým způsobem tak do sebe dostanete různé vitamíny a minerály, které vám poskytnou výše zmíněné výhody pro vaše zdraví.
Zdroj: Healthline