Zlaté mléko nabízí řadu zajímavých zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Stačí ho zařadit do svého jídelníčku a změnu poznáte brzy.
Zlaté mléko je chutný tradiční nápoj z ájurvédské medicíny, který obsahuje silné antioxidační a protizánětlivé sloučeniny. Právě díky nim disponuje řadou zdravotních přínosů, jako je například snížení bolesti kloubů nebo také lepší krevní oběh – někteří lidé ho také používají jako alternativní prostředek k posílení imunity a odvrácení nemocí, říká doktorka Alina Petre. Jeho příprava je navíc snadná a nezabere vám ani mnoho času.
Snižuje zánět a bolest kloubů
Složky zlatého mléka, zejména kurkumin, mají silné protizánětlivé účinky. Jeho pravidelná konzumace může být velmi užitečná, co se týče prevence a léčby nebezpečných onemocnění, včetně rakoviny, metabolického syndromu, Alzheimerovy choroby a srdečních onemocnění. Tyto účinky jsou mimo jiné srovnatelné s účinky některých farmaceutických léků, aniž by se projevily vedlejší účinky.
Zlepšuje paměť a mozkové funkce
Zlaté mléko může být dobré i pro váš mozek. Kurkumin zvyšuje hladinu neurotrofického faktoru odvozeného od mozku, což je sloučenina, která pomáhá mozku vytvářet nová spojení a podporuje růst jeho buněk. To znamená, že pravidelný příjem tohoto jedinečného přírodního léčiva vám pomůže zlepšit nejen paměť, ale i další mozkové funkce, včetně koncentrace.
Zlepší vaši náladu
Kurkuma, zejména opět její účinná sloučenina kurkumin, vám pomůže zlepšit náladu a snížit příznaky deprese – to navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků, jako tomu je u chemických léčiv. Pravidelná konzumace tohoto nápoje může být stejně účinná jako užívání antidepresiv. Kromě toho zlaté mléko podporuje spánek a usnadňuje usínání.
Ochrana před srdečními chorobami
Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Zajímavé však je, že skořice, zázvor a kurkuma (klíčové složky zlatého mléka) jsou spojovány s výrazným snižováním jejich rizika. Kromě toho kurkumin pomáhá zlepšovat funkci výstelky cév, což je nezbytné pro zdravé srdce.
Zdroj: Healthline