Při čištění uší kontrolujte barvu ušního mazu i jeho konzistenci. Může vám napovědět, zdali se vaše tělo potýká s nějakým zdravotním problémem, který je potřeba řešit.
Ušní maz pomáhá zabránit vniknutí nečistot a dalších věcí do zvukovodu, čímž pomáhá předcházet infekci. Ve skutečnosti jsou uši samočisticí orgán a starý ušní maz se spolu s odumřelými kožními buňkami přesune z vnitřku ucha do ušního otvoru, kde nakonec vypadne. Pokud však dojde k nadměrné produkci, může způsobit ucpání. Barva ušního mazu vám může napovědět, zdali se potýkáte s nějakým problémem, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.
Běžné barvy ušního mazu
Než se dozvíte, jaké druhy ušního mazu jsou důvodem k obavám, je potřeba si říct, jaké barvy patří mezi normální a neškodné:
- žlutý a lepkavý
- šedý
- světle žlutý ve větším množství (u dětí)
Tmavý ušní maz v hojném množství
Stres a úzkost mohou způsobit, že vaše tělo produkuje více mazu. Nadměrné pocení může způsobit růst ušního mazu, který může ucpat zvukovod a způsobit dočasné problémy se sluchem. Pokud si všimnete, že ušní maz je tmavý a ve velkém množství, nezapomeňte si uši pravidelně čistit, abyste předešli problémům, a snižte hladinu stresu.
Suchý, bílý a šupinatý
Žlutobílá barva je známkou alergických onemocnění, stejně jako dermatologických procesů probíhajících v uchu. Příkladem je ušní forma pásového oparu. Neváhejte navštívit svého lékaře.
Černá nebo tmavě hnědá
Tmavě hnědý nebo ,dokonce černý ušní maz může vypadat děsivě, ale dobrá zpráva je, že se není čeho bát. Tmavá barva může být způsobena pouze nadměrným množstvím mazu. Je také možné, že maz byl v uchu příliš dlouho. Zvýšený kontakt s kyslíkem ho činí tmavším.
Vodnatý únik ušního mazu
Čas od času vám váš ušní maz jednoduše vyteče z uší ven, jenže když maz vytéká z uší v tekuté formě, často obsahuje hnis nebo krev, což je známka propíchnutého bubínku. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Přehled barev moči: Hnědý a zelený odstín je volání SOS
Ušní maz s krví
Krev je vždy znepokojivým příznakem. Možná se jedná o důsledek lehkých poranění zvukovodu, ale také rakoviny. Pokud si toho všimnete, určitě vyhledejte pomoc lékaře co nejdříve.
Zdroj: Healthline