Střevní červi mohou napáchat mnoho škod na vašem zdraví. Pokud je proto rozpoznáte, raději se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře.
Střevní červi jsou jedním z hlavních typů střevních parazitů u lidí, kteří mohou vést k mnoha nepříjemným příznakům – nejčastěji s nimi můžete přijít do styku v důsledku konzumace nakažených potravin. Většina infekcí však naštěstí způsobuje pouze mírná onemocnění a lze je léčit pomocí léků. Přesto je však důležité být před nimi na pozoru a v případě jejich rozpoznání se raději co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.
Příznaky střevních červů
Běžnými příznaky střevních červů jsou:
- bolesti břicha
- průjem, nevolnost nebo zvracení
- plynatost a nadýmání
- únava
- nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
- citlivost břicha
U pacientů se střevními červy se může také vyskytnout úplavice. Jedná se o stav, kdy střevní infekce způsobuje průjem s krví a hlenem ve stolici. Stejně tak tito parazité mohou vést k vyrážce nebo svědění v okolí konečníku či vulvy. Je však také možné, že můžete být nakaženi po celé roky, aniž byste pociťovali nějaké příznaky.
Léčba problému a prevence
Některé typy střevních červů, jako je například tasemnice, mohou vymizet samy, pokud máte silný imunitní systém a dodržujete zdravou stravu a životní styl. V ostatních případech záleží především na typu infekce – lékař vám se vší pravděpodobností stanový léčebný plán na základě typu střevních červů, které máte, a vašich příznaků. Obvykle jsou však pacientům předepisovány perorální léky, které je nutné užívat 1 až 3 dny.
Paraziti v těle o sobě dávají vědět i zvýšenou chutí k jídlu. Rizikem přenosu jsou i zelenina a mléko
Abyste předešli nakažení parazitů, snažte se pravidelně mýt si své ruce mýdlem a horkou vodou (zejména před a po použití toalety a před přípravou nebo konzumací potravin). Dále je také důležité dodržovat následující zásady:
- Nejezte syrové ryby a maso
- Vždy maso důkladně tepelně upravte.
- Pokud si chcete nechat maso na později, zamrazte ho.
- Omývejte veškeré syrové ovoce a zeleninu.
Pokud také často cestujete do rozvojových zemí, vyhýbejte se vodě z kohoutku a kontaktu s půdou, která může být příliš znečištěná.
Zdroj: Healthline