Někteří lidé mohou mít krevní sraženinu bez patrných příznaků. Pokud však příznaky máte, mohou záviset na tom, kde v těle se krevní sraženina nachází, zda v paži/noze, plicích, srdci nebo mozku.
Sraženiny krve, známé také jako trombózy, jsou vážným zdravotním rizikem, které může mít fatální následky, pokud nejsou včas rozpoznány a řádně ošetřeny. Tyto sraženiny mohou vzniknout, když se krev sráží v cévách, čímž se může zablokovat normální průtok krve a způsobit potenciálně život ohrožující situace, jako jsou srdeční infarkt nebo mrtvice, říká doktorka E. Mimi Arquilla.
Co je to krevní sraženina?
Krevní sraženina je shluk krve, který se z tekutého stavu změnil na gelovitý nebo polotuhý. Srážení je nezbytný proces, který může zabránit ztrátě příliš velkého množství krve, například když se říznete. Jakmile se uvnitř některé z vašich žil vytvoří sraženina, ne vždy se sama rozpustí. To může být velmi nebezpečná, a dokonce život ohrožující situace.
Nepohyblivá krevní sraženina vám zpravidla neublíží, ale existuje možnost, že se pohne a stane se nebezpečnou. Pokud se krevní sraženina uvolní a putuje žilami k srdci a plicím, může uvíznout a bránit průtoku krve. To představuje lékařskou pohotovost. Jaké jsou příznaky krevní sraženiny?
Bolest a otok v nohách nebo pažích
Pokud pociťujete neočekávanou bolest, otok, teplotní změny nebo zarudnutí v nohách nebo pažích, může to být známka vznikající sraženiny. Sraženina v cévě může bránit normálnímu průtoku krve, což způsobuje otok a nepohodlí.
Hluboká žilní trombóza se za nepozornost pomstí. Sražení krve způsobuje otoky a bolesti chodidel
Změny v dechu
Náhlá dušnost, rychlý dech a bolest na hrudi mohou indikovat sraženinu v plicní arterii, což je stav známý jako plicní embolie. Tento stav je mimořádně nebezpečný a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
Neobvyklé změny zraku
Pokud náhle začnete mít zamlžené vidění, dvojité vidění, nebo dokonce budete pociťovat ztrátu zraku, může to být způsobeno sraženinou, která ovlivňuje průtok krve do očí nebo do mozku.
Nepřiměřené krvácení nebo modřiny
Sraženiny mohou také způsobit problémy s normálním srážením krve. Pokud si všimnete, že máte častěji modřiny nebo se krvácení nezastavuje, mohou to být varovné signály.
Neobvyklé pulzování nebo tepenné šumy
Pulzace a tepenné šumy jsou obvykle spojeny s normálním průtokem krve cévami, který je životně důležitý pro dodávání živin a kyslíku do tkání. Pokud cítíte neobvyklé pulzování, šumy nebo pocity „tření” v oblasti žíly, může to značit, že krevní tok je narušen sraženinou.
Zdroj: Healthline, Healthline