Dřív než se začtete do těchto řádků, tak musíme napsat, že chůze i běhání jsou zdraví prospěšné. Jde spíš o to, že každému člověku může ze zdravotního hlediska vyhovovat zcela něco jiného. Proto nelze jednoznačně říci, zda je lepší běh nebo chůze. Pro někoho to může být běh, pro jiného chůze.
Během chůze se využívá stejných svalových skupin, jako při běhu, tudíž nemusíte mít obavu, že byste se při chůzi nějak flákali. Nicméně pro aktivního sportovce může být chůze nudná (a také nemusí). Chůzi mnoho sportovců využívá jako „regenerační pohyb“a musíme říci, že chůze je skvělá jak pro začátečníky, tak aktivní sportovce.
Není běhání jako běhání
Do běhání se většina lidí pouští z důvodů hubnutí. A protože u běhání člověk vynaloží větší námahu a energii, myslí si většina nezasvěcených lidí, že logicky chůzí spálí méně než během. Ono to nemusí být až tak úplně pravda. Snažíte-li se hubnout běháním, spálená energie není tím nejšťastnějším ukazatelem. Je totiž velký rozdíl v tom, zda člověk pálí tuky nebo cukry. Tudíž pro netrénovaného člověka je lepší chůze, jelikož se tak snáz udrží v aerobním režimu, kterému cca odpovídá 120 až 140 tepů za jednu minutu. Takto se pálí efektivně tuky.
Svižnější běh, kdy si nezkušený běžec neuhlídá tepovou frekvenci je už vlastně anaerobní aktivita, při které se pálí cukry. Tím vás však dnes zatěžovat nebudeme. Tudíž odpověď na otázku, zda je pro zdraví člověka lepší běh nebo chůze zní: obojí. Ideální je, když se tyto aktivity střídají. Pro hubnutí je lepší chůze či pomalý běh. Pro získání kondice a výdrže zase běh. Kdy je ještě chůze lepší než běh?
Kdy raději zvolit chůzi
Pravdou také je, že běh může být nevhodný pro lidi s výraznou nadváhou, kdy se při běhání zatěžují klouby. V tomto případě je pro takového člověka mnohem zdravější a lepší variantou chůze. Postupem času, až zhubne, je vhodné přejít i na běhání.
Obrázek:pixabay.com