Není bříško, jako bříško. Ve skutečnosti existuje několik typů ženského břicha. Některé ženy se dokonce ostýchají vyjít v létě v plavkách i na vlastní zahradu, natož vyrazit na veřejné koupaliště, právě proto, že jim břicho hyzdí postavu. Nezřídka se pak trápí různými dietami a v posilovně se zaměřují pouze na bříško.
Jenže každé bříško může mít jinou příčinu, tudíž na každou ženu platí něco jiného. Společně se dnes podíváme na typy dámských bříšek a pokusíme se poradit, co s tím udělat.
Bříško ala pneumatika
Tento typ bříška uvidíte především u žen se sedavým zaměstnáním, anebo žen s minimálním pohybem, které navíc ještě i rády mlsají. Tento typ bříška má řešení, což je dobrá zpráva. Stačí upravit jídelníček a přidat pohyb. Vyškrtněte z jídelníčku rafinovaný cukr, bílé pečivo, koláče, koblížky, přílohy typu bílá rýže, klasické brambory apod. Pokud tak neučiníte, je jen otázkou času, kdy bříško ochabne a začne viset, tuk se bude následně ukládat také do boků a stehen. Omezte rovněž konzumaci alkoholu.
Bříško ze stresu
Tento typ bříška trápí především perfekcionistky, protože ačkoliv si toho pravděpodobně nejsou vědomy, trpí syndromem podrážděného střeva, které se vzduje. Tuk se ukládá nejčastěji v oblast pupku. Máte-li takové bříško, produkuje vaše tělo hodně kortizolu (stresový hormon). Dalším poznávacím znamením je i tvrdost břicha. Bohužel zde mnohdy nepomáhá ani kvalitní strava, pokud je nepravidelná a konzumovaná narychlo. Když tomu připočítáme kvanta kávy, malér je na světě. I s tímto bříškem lze pracovat: spánkový režim, méně kávy, pravidelné stravování, meditace (výborná je jóga a cviky na rozpouštění tuků v oblasti břicha). Dodržujte pitný režim a pohlídejte si příjem hořčíku.
Bříško ala pejsek
Tento druh bříška mívají lidé, kteří se zoufale snaží vybudovat si kariéru, ale také starostlivé maminky. Stává se, že tento typ bříška mívají i lidé, jež to v posilovně přehánějí s cvičením, a pak se diví, jak je to jenom možné, že tak dřou a nemají výsledky. Co všechny tyto jmenované skupiny lidí spojuje? Je to neúměrná zátěž na záda, která nutí svaly břicha vyklenout se dopředu. Náprava je zde také možná. Patří zde opět správné stravování, úměrné cvičení a nejen břicho (vhodné je střídat aerobní a anaerobní aktivity), zaměření se na dostatečný příjem vlákniny a zlepšení trávení.
Bříško po porodu
Tak tady není potřeba se příliš rozepisovat a prošla si tím každá maminka. Bříško se za předpokladu pohybu a vyvážené stravy opět dostane do normálu. Je logické, že to chvíli trvá. Základem je dostatek odpočinku, poporodní cvičení, procházky, zdravá strava a příjem vlákniny, pitný režim.
Nafouklé břicho
Břicho, jakoby vám jej někdo nafoukl může signalizovat problémy se zažíváním a žaludkem. Skoro vždy je příčinou nestravitelnost nějaké potraviny, mnohdy i alergie na určitou složku v potravě. Zde existuje náprava opět v úpravě jídelníčku a vyloučení potravin, které vám nesvědčí. Zařaďte do jídelníčku probiotické potraviny. Neúměrně nafouklé bříško bývá často důsledkem nevyvážené střevní mikroflóry.
Rady pro všechny majitelky různých bříšek
-
Upravte jídelníček – to je nejdůležitější krok
-
K posilování břišních partií přidejte i jiný druh pohybu – cvičte alespoň 4x v týdnu
-
Naučte se meditovat a praktikujte dechová cvičení
-
Zařaďte cviky z jógy – dokáží zatočit s tukem v oblasti břicha a pasu
-
Zlepšete zdraví svých střev – vláknina a fermentované potraviny
-
Nejezte večer těžká jídla – jsou to především jídla živočišného původu, která se dlouho tráví
-
Zkuste 2x v týdnu přerušovaný půst
Naučte se mít rády a pamatujte, že nemít na sobě gram tuku není zdravé a normální. Pokud nemáte na břiše vyloženě špek, nenechte se zmást reklamou, kde většinou vystupují modelky, které trpí skrytou obezitou (stav, kdy je poměr svalů v těle malý na úkor tuků). Skrytá nebo také štíhlá obezita není nic zdravého. Myslíme si, že každý moc dobře ví, kde leží hranice.
Příroda nás nastavila tak, že ženy mají mít podle věku určité % tuku. Uvádíme vám množství tuku u průměrné populace. U sportovců je to méně. Pamatujte, že mít více tuku je zdraví škodlivé stejně, jako mít % tuku méně. Méně tělesného tuku může mít za následek oslabení kostí, menstruační problémy, poruchy příjmu potravy a úbytek energie. Ženy:
-
Do 30 let:14 – 21 %
-
30 až 50 let: 15 – 23 %
-
Nad 50 let: 16 – 25 %
Obrázky: Pixabay