Velké břicho u mužů není jen estetický problém, ale i zdravotní riziko

Velké břicho znamená u mužů velký problém. Může vám způsobit onemocnění srdce, mrtvici, cukrovku, ale i demenci. Velký pivní „vačtrok“ je u nás de facto fenomén a jen málokdo si připouští , že jeho majiteli může jít o život.

Velikost pasu větší než 100 cm znamená, že má člověk vysoké riziko diabetu typu 2 a srdečních chorob. Toto nahuštěné, velké a pevné břicho je způsobeno nikoliv litry vypitého moku, ale nadbytkem viscerálního tuku, který leží hluboko uvnitř a utlačuje i ohrožuje okolní orgány.

Nebezpečný viscerální tuk

Viscerální tuk se dokonce chová, jako by byl jedním z orgánů. Produkuje nebezpečné hormony. Viscerální tuk na rozdíl od toho podkožního, který se nachází těsně pod kůží (na břiše, bocích, stehnech, pažích) vylučuje zmiňované hormony a toxiny, které zvyšují pravděpodobnost zánětů. Viscerální tuk není dobrý ani pro ženy, ani pro muže. Nicméně muži jsou z genetického hlediska víc naprogramování k tomu, že se jim tuky ukládají do spodní části břicha.

Zatímco ženy mají tendenci ukládat tuky do boků a stehen, a pak teprve do břicha, muži hned do břicha. Po dosažení věku 40 let začíná přirozeně ubývat hladina testosteronu, což znamená, že se přebytečné kalorie začnou ukládat jako viscerální tuk. Ten už se tedy začíná ukládat mnohem dříve, ale zatím to nejde znát.

Stárnutí také způsobuje, že muž přirozeně ztrácí svalovou hmotu. Svaly udržují metabolismus svižný, čím více ubývá svalové hmoty, tím větší pravděpodobnost ukládání tuků. Tento proces (pozvolný úbytek svalové hmoty a postupné ukládání viscerálního tuku) začíná u mužů nepozorovaně již kolem 30 let.

Dietní návyky a břišní tuk

Nejen konzumace nadměrného množství jídla vede k pozvolnému ukládání viscerálního tuku, ale i určité typy potravin. Jsou to sycené nápoje, slazené nápoje, energetické nápoje, bílá mouka, cukrovinky, smažená jídla a vše, co povzbuzuje nárůst hmotnosti. Čím více takových „jedů“ tím zákeřnější viscerální tuk. Některým mužům to zatím nevadí, protože mají poměrně rychlý metabolismus. Pokud však necvičí, nebudují svalovou hmotu, značně se jim kolem 40 roku změní postava. Hubené nohy i paže a velké břicho. Jde-li celkově o podsaditého muže, pak hrozí obezita. V tomto věku začnou s dietami a chovat se jako ženy v tom směru, že drží drastické diety, začnou cvičit a pravidelně lézt na váhu. To vše zhoršuje ještě i sedavý životní styl.

Vědomá volba životního stylu

Dalším faktorem, který situaci ještě zhoršuje je kouření a pravidelné holdování alkoholu. Přidáme-li ještě i stres a málo spánku, na malér je zaděláno. Podle studie z roku 2010 publikované v SLEEP vědci zjistili, že méně než 6 hodin a více než 9 hodin spánku v noci vede k vyššímu ukládání vnitrobřišního tuku u lidí mladších 40 let. Stres je také důvodem, proč má muž velké a těžké břicho. Stres je spojen s přírůstkem viscerálního tuku. Viscerální tuk je v podstatě takový vetřelec, který se živí na lidských prohřešcích a páchá v těle zlo. Jen málokdo si uvědomí, že může i zabíjet. Přihraje vám demenci, mrtvici, infarkt, cukrovku.

Obrázky:pixabay.com