Srdeční zástava může mít závažné dopady na lidské zdraví. Pokud rozpoznáte její příznaky, co nejdříve si přivolejte záchrannou službu – jde vysloveně o vteřiny.
Srdeční zástava je nebezpečný stav, při kterém přestává bít srdeční sval, což může mít smrtelné následky. Pokud tedy na sobě poznáte jeho příznaky, radíme vám, abyste co nejdříve kontaktovali záchrannou službu, neboť jde vysloveně o vteřiny – rychlý převoz do nemocnice a následný zákrok vám totiž dokáže podle lékařky Debry Sullivan zachránit život. Proto je důležité, abyste na nic nečekali a konali obzvláště rychle.
Nejčastější příznaky srdeční zástavy
Časné příznaky srdeční zástavy jsou ve většině případů varováním, které vám tělo vysílá, abyste zakročili včas, a zachránili si tak život. Pokud je proto na sobě rozpoznáte, buďte zodpovědní a konejte co nejdříve, neboť pravděpodobně brzy dojde k srdeční zástavě. Jedná se především o:
- závratě a mdloby,
- zadýchání při jednoduché činnosti,
- pocit únavy a slabosti,
- neustálé zvracení,
- silné bušení srdce.
Jakmile tyto příznaky rozpoznáte, měli byste se obrátit na odborníka a problémy s ním konzultovat. Rychlým zakročením totiž můžete snížit riziko nadcházející zástavy, nebo se jí kompletně vyhnout. Pokud se však objeví příznaky, jako je silná bolest na hrudi, žádný puls, nemožnost dýchat nebo velké potíže se nadechnout, ztráta vědomí, či dokonce kolaps, okamžitě volejte záchrannou službu, neboť, jak zmiňuje web Healthline, pravděpodobně již k zástavě srdce došlo a může vám jít o život.
Rizikové faktory
Riziko zástavy srdce může být vyšší v závislosti na různých faktorech, ovšem nejčastěji ho ovlivňují jiné srdeční stavy, včetně:
- ischemické choroby srdeční, během které srdce nezískává potřebné množství krve obohacené kyslíkem,
- syndromu velkého srdce, jenž zvyšuje riziko srdeční arytmie a také náchylnost svalu k poškození,
- nepravidelné srdeční chlopně, což je problém, v jehož důsledku může dojít k přetížení srdečních komor krví a jejich následnému zvětšení,
- problémů s elektrickým impulsem srdce, které zvyšují riziko náhlé srdeční smrti.
Mrtvice, infarkt a srdeční zástava: Kritická onemocnění se liší v příznacích i průběhu
Mezi další rizikové faktory srdeční zástavy, které jsme již na našem webu ZdravéStravování několikrát zmiňovali, patří:
- pravidelné kouření,
- sedavý způsob života,
- vysoký krevní tlak,
- obezita a nadváha,
- anamnéza srdečního onemocnění v rodině,
- věk nad 45 u mužů nebo nad 55 u žen,
- užívání návykových látek,
- nízký obsah draslíku nebo hořčíku v těle.