Pokud jíte rádi ryby, rozhodně si dejte pozor před těmito oblíbenými druhy. Mohou totiž obsahovat nebezpečné toxiny a škodit tak vašemu organismu.
Ryby jsou velmi zdravými potravinami, které byste podle Evropské kardiologické společnosti měli jíst alespoň dvakrát týdně – tímto způsobem si zajistíte přísun potřebných mastných kyselin a dalších nedílných živin, jež jsou důležité pro dobrý chod lidského těla. Nedávno jsme se však v redakci dozvěděli, že také existují 3 oblíbené druhy, které mohou zdraví naopak škodit, protože často obsahují nebezpečné toxiny.
Ryby a lidské zdraví
Většina ryb obsahuje cenné živiny, které jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví. Jsou například zdrojem lehce stravitelných bílkovin, mají vysoký obsah vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a minerálních látek, jako je draslík, hořčík, fosfor a v případě mořských ryb také selen a jód. Další nedílnou látkou, kterou obsahují, jsou omega-3 mastné kyseliny. Ty příznivě působí na zdraví kardiovaskulárního a nervového systému – stejně tak i podporují fungování imunity.
Nedávno však vyšlo najevo, že existují 3 druhy ryb, které mohou obsahovat také nebezpečné toxiny. O této skutečnosti informoval polský web Zywienie.medonet a jedná se především o takzvané „máslové druhy”, jež jsou typické svým chutným a tučným masem – právě ty totiž často obsahují parafinové deriváty, které lidské tělo nedokáže strávit a mohou vést k žaludečním problémům, včetně průjmu, křečí, zvracení, vředů a bolestí břicha.
Zdánlivě zdravé potraviny mohou být pro člověka nebezpečné aneb Jak mohou špatně zavařené potraviny nebo ty v konzervách ohrozit zdraví
Pangasius je plný rtuti
Největší obsah toxinů byl nalezen zejména v hrdlořezovi a temné makrele, které se často objevují v obchodech i u nás v České republice. Dále pak hrozí riziko i po konzumaci pangasiuse, což je ryba přirozeně žijící v deltě řeky Mekong. Druhy, které však končí na našich stolech, nejsou z jejího přirozeného prostředí, ale z průmyslových farem a jejich nutriční hodnoty bývají velmi chudé. Jedná se sice o velmi levné a chutné ryby, ale jejich maso často překračuje normy kontaminace rtutí – ta je pro lidské tělo toxická.
Zdravá nemusí být ani tilapie, což je další sladkovodní ryba, která sice obsahuje málo tuku a kvalitní bílkoviny, ale pokud pochází z velkofarem, většinou je kvůli nižším nákladům krmena nekvalitním krmivem – dokonce se jí do jídla často přidávají drůbeží výkaly a zbytky vepřového masa.
Stejně tak je známá svým vysokým obsahem olova a rtuti, což je zdraví nebezpečné. Zaměřit byste se proto měli raději na konzumaci zdravějších druhů, o kterých jsme se na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali.