Puchýře mohou být velmi nepříjemným problémem, který nejenže bolí, ale také nevypadá vůbec hezky. Zbavit se jich naštěstí můžete pomocí některých domácích triků.
Puchýře jsou často bolavé a způsobují nepohodlí, přičemž v některých případech dokonce mohou vést k nebezpečným infekcím. Mnozí lidé si také neuvědomují, že jejich vznik je způsob, jak se tělo snaží chránit poškozenou pokožku, a proto je podle lékařky Elaine K. Luo často nejlepší nechat je být – v opačném případě vás může začít podrážděné místo ještě více bolet.
Pomůže aloe vera
Pokud se na vašem těle objevily puchýře v důsledku lehkého spálení nebo spálení sluncem, pomoci vám dokáže především aplikace gelu z aloe vera. Ta velmi účinně snižuje nepříjemné pocity, a to zcela přirozeným způsobem – stačí si zakoupit její čerstvé listy a z nich následně vyndat dužinu. Mimo jiné rostlina také skvěle snižuje zánět, podporuje regeneraci kůže a snižuje riziko výskytu jizev.
Aplikace zeleného čaje
Zelený čaj má dle webu HealthLine silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které podporují hojení ran a snižují zánět. Co se však týče puchýřů, bude nejlepší, když sáhnete zejména po jeho extraktu, který stačí smíchat s nosným olejem (například kokosovým nebo mandlovým) a směs následně aplikovat přímo na puchýř. Případně můžete uvařit sáček kvalitního zeleného čaje a po jeho konzumaci na puchýř přiložit sáček s čajem.
Olej z čajovníku
Olej z čajovníku je další účinný domácí prostředek, který je znám pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Jeho aplikace na puchýř proto dokáže skvěle ztlumit případnou bolest, snížit riziko infekce a také urychlit hojení postiženého místa. Ještě před tím, než ho použijete, ho smíchejte s nosným olejem, a poté směs naneste přímo na puchýř. Můžete ho také zředit vodou a použít jako mycí prostředek.
Odstranění odumřelé kůže na chodidlech: Práci odvede parafínový vosk či ovesné vločky
Nechte puchýř být
Většina puchýřů se zahojí sama, a to v řádech několika dnů. Kapalinou naplněná bublina kůže je ve skutečnosti přirozenou formou ochrany, která pomáhá chránit ránu před škodlivými bakteriemi a nečistoty, přičemž podporuje růst nové kůže – po několika dnech navíc sám od sebe zaschne a odloupne se. Pozor, tento nepříjemný příznak se vám může objevit také, pokud často chodíte v žabkách, o čemž jsme na webu ZdravéStravování.eu nedávno psali. Je také vhodné dbát na to, abyste puchýř nepoškodili, a proto:
- Zakryjte puchýř volným obvazem, například běžnou gázou či lepícím obvazem (nezapomínejte, že potřebuje přísun vzduchu, aby mohl zaschnout).
- Vyvarujte se tlaku na svůj puchýř, aby zbytečně neprasknul, což by mohlo navýšit dobu regenerace místa.