Pokud vás trápí nezvyklá barva moči, neváhejte navštívit svého lékaře. Kromě některých potravin mohou moč zbarvit i určité zdravotní stavy, jež je potřeba konzultovat.
Pravidelná návštěva toalety je ukazatelem dobrého zdraví. Jakmile je jakkoli narušena, popřípadě se obsah záchodové mísy odlišuje od normálu, je obezřetnost na místě, říká doktorka Jenneh Rishe. Nestyďte se nechat se zkontrolovat lékařem, včasná diagnóza je nezbytná k úspěšné léčbě. Zjistěte, jaká barva moči se odlišuje od té zdravé, a jaká by tedy měla upoutat vaši pozornost.
Zdravá barva moči
Nejprve je potřeba vědět, jak vypadá zdravá barva moči, abyste mohli rozeznat jakékoli odlišnosti. Moč je produktem ledvin, které filtrují škodlivé látky z krve. Skrze močovody putuje odpad a voda do močového měchýře, jenž zadržuje moč. Jakmile se moč nahromadí, cítíte nutkání navštívit toaletu a uvolnit místo, jak je uvedeno na OsfHealthCare.
Normální moč by měla mít světle žlutou až jantarovou barvu a měla by být čirá. V podstatě platí pravidlo, čím tmavší moč, tím vyšší míra dehydratace organismu. V případě oranžové moči, pokud nepociťujete jiné příznaky, stačí jen zvýšit pitný režim. Moč se opět vrátí ke světle žluté barvě. Průměrný dospělý člověk by měl vypít zhruba 3 l čisté vody denně.
Růžová až červená moč
Vždy je nejdříve nutné zhodnotit svůj životní styl, co jíte a pijete, zdali to má nějaký vliv na barvu moči. Například konzumace červené řepy nebo borůvek může tímto způsobem zbarvit vaši moč. Pokud se však objeví růžová až červená moč bezdůvodně, příčinou může být hematurie, zvětšená prostata, ledvinové kameny nebo nádor v močovém měchýři či ledvinách.
Modrá nebo zelená moč
Ano, moč může mít i modrou či zelenou barvu, i když se jedná o vzácný stav. Na vině mohou být některé bakteriální infekce nebo hyperkalcémie. Tyto dva zdravotní problémy mohou způsobit zelenou a modrou, až fialovou moč, jak uvádí server HealthLine.
Barva ušního mazu je zrcadlem zdravotních problémů. Může upozornit na infekce i poranění
Pozor na tmavě hnědou moč
Tmavě hnědá moč může být známkou onemocnění jater, protože se vám do moči dostává žluč. Rozhodně neváhejte navštívit svého lékaře. Jakmile doktor diagnostikuje zdravotní problém, nastaví vhodnou léčbu. Vyloučit nelze ani porfyrii, při níž se hromadí přírodní chemikálie v krevním řečišti. Porfyrie způsobuje rezavou nebo hnědou barvu moči. O všech možných odstínech moči a jejich významech jsme již psali na Zdravém Stravování.