Parazitární infekce může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte typické příznaky vetřelce v těle, rychle se poraďte se svým lékařem.
Parazity se může nakazit naprosto každý, a to zejména v důsledku konzumace kontaminovaného jídla (jedná se nejčastěji o maso a ryby). Pokud však na sobě rozpoznáte typické příznaky jejich přítomnosti, pak byste měli co nejrychleji kontaktovat svého lékaře. Jak totiž říká doktorka Judith Marcin, v případě jejich neléčení byste se mohli potýkat s řadou vážných dopadů.
Nejčastější příznaky parazitů u lidí
Parazité v těle mohou zůstat dlouhou dobu neobjevení, přičemž pacienti začnou na sobě rozpoznávat příznaky až v momentě, kdy výrazně naruší fungování jejich těla. Jindy pak bývají známky jejich přítomnosti mírné. Nejčastěji se jedná o nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, průjem, bolest břicha, ztráta váhy a celková slabost. V případě, že si na sobě všimnete těchto příznaků a již nějakou dobu přetrvávají, pak je dobré se poradit s lékařem.
Kromě nich pak mohou pacienti rozpoznat i další typické příznaky parazitů v těle, které však bývají rozdílné v závislosti na druhu infekce. Například tasemnice se podle lékaře Darragh O’Carroll může projevit hrudkami nebo hrbolky pod kůží, alergickou reakcí, horečkou či neurologickými problémy, jako jsou záchvaty. Často pak nákazu doprovází také neustálá únava a vyčerpání.
Pozor na závitové červy
Dalším typickým parazitem, který může postihnout naprosto každého, jsou závitové červy. Ty se projevují zpravidla svěděním konečníku, takže pokud problém přetrvává, rozhodně ho konzultujte s odborníkem. Nakazit se však můžete i měchovcem, což je další druh nebezpečného mikroorganismu, který nejčastěji vede ke svědivé vyrážce, anémii a únavě. Méně známým druhem jsou poté červi Trichinella. Ti způsobují horečku, otok obličeje, bolest a citlivost svalů, bolest hlavy nebo také citlivost na světlo a růžové oko.
Pravidelná přírodní detoxikace střev pomocí tohoto domácího elixíru
Dbejte na správnou prevenci
Pokud se chcete před parazitárními červy ochránit, pak je dobré dbát na správnou prevenci. Je například důležité vyhýbat se masu, které nebylo dostatečně tepelně upravené, a při přípravě masa ho uchovávat odděleně od ostatních potravin. Stejně tak byste měli vždy vydezinfikovat všechna prkénka, náčiní a pracovní desky, které se dotýkaly syrového masa, protože by mohly být taktéž kontaminované. V neposlední řadě je samozřejmě nezbytné si pravidelně mít ruce. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také psali o tom, jak maso správně rozmrazit.