Ačkoli mandarinky nabízí řadu zdravotních přínosů, někteří lidé by se jejich konzumace měli vyvarovat. Pokud patříte mezi ně, raději se jim vyhýbejte.
Mandarinky patří mezi oblíbené ovoce, které se objevuje na stolech zejména během zimy. Jejich příjemné aroma je nedílnou součástí Vánoc a mnozí lidé si na nich právě v tuto dobu nejčastěji pochutnávají. Přesto se však najdou i tací, kteří by se jim měli raději vyhýbat, neboť by jim mohlo ovoce způsobit vážné problémy. Nebezpečí pak mohou představovat dle webu Healthline i chemické látky používané při jejich pěstování.
Mandarinky versus lidské zdraví
Přestože jsou mandarinky plné vitamínů a minerálů, jejich konzumace nemusí být vhodná pro každého. Pozor by si měli dávat zejména ti lidé, kteří trpí silnou alergií na citrusové plody. Toto ovoce je totiž plné silných látek, a pokud by je tyto osoby snědly, mohly by se potýkat s řadou nebezpečných příznaků. V krajních případech taková situace pak vyžaduje dokonce i převoz do nemocnice. Ze stejného důvodu byste je také nikdy neměli podávat dětem mladším než 1 rok.
Mandarinky by neměli jíst ani lidé trpící gastroezofageálním refluxem, ke kterému dochází v důsledku přítomnosti kyselin dráždících jemnou žaludeční sliznici. Konzumace citrusových plodů pak obecně zvyšuje produkci kyseliny chlorovodíkové, což by mohlo u některých jedinců vést ke zvýšené bolesti břicha, nevolnosti, či dokonce zvracení. Jak proto uvádí lékařka Elizabeth Feuille, nikdy byste to s jejich konzumací neměli příliš přehánět.
Problémy mohou způsobit i chemické látky
Lahodné mandarinky jsou nejčastěji dováženy z Portugalska nebo Španělska, odkud je prodejci vyváží ještě nezralé. Plody tak poté musí být posílány ve speciálních krabicích, přičemž dozrávají za cesty, a to zcela nepřirozeným způsobem. Většinou jsou totiž k tomu používány různé chemické přípravky, které usnadňují jejich dozrávání namísto toho, aby tento proces probíhal na slunečním světle. Na webu ZdravéStravování jsme také nedávno psali o tom, co vám hrozí, pokud sníte částečně plesnivé ovoce či zeleninu.
Spolehlivě posílí imunitu a obranyschopnost: Před zimními nástrahami ochrání i citrusy a zázvor
Mimo jiné pak farmáři často používají pesticidy a jiné nebezpečné složky k pěstování plodů, což dále zvyšuje jejich rizikovost. Pozor, že tak mohou mít na slupce přítomny škodlivé chemikálie, jako je imazalin nebo thiabendazol, jež mohou velmi nebezpečně interagovat s lidským zdravím. Pokud se tedy chystáte toto lahodné ovoce jíst, vždy jej před konzumací raději omyjte a až poté oloupejte, což vám pomůže minimalizovat jakákoli zdravotní rizika.