Alzheimerova choroba je nebezpečné onemocnění, které postihuje jedince v pokročilém věku. Pokud se před ním chcete ochránit, dbejte na tyto zásady.
Existuje mnoho jednoduchých kroků, které můžete podniknout pro své celkové zdraví a jež vám zároveň pomohu snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby na minimum. Jak například uvádí lékař Christopher Melinosky, pomoci vám dokáže správné stravování a pravidelné cvičení – a to jak fyzické, tak i psychické. Důležité je také omezení kouření a nadměrné konzumace alkoholických nápojů.
Nastavení správného jídelníčku
Riziko Alzheimerovy choroby může výrazně snížit nastavení správného jídelníčku. Skvěle se osvědčila například středomořská strava s důrazem na konzumaci celých zrn, ovoce a zeleniny, ryb a korýšů, olivového oleje a také ořechů. Všechny tyto potraviny totiž podporují zdraví mozku a zlepšují kognitivní funkce, včetně paměti a schopnosti koncentrace. Velmi dobře působí na tento orgán také borůvky, ostružiny a další druhy lesního ovoce.
Dbejte na své duševní zdraví
Pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem pro ochranu před jakýmkoli neurologickým onemocněním je podle lékařky Shilpy Amin důraz na vlastní duševní zdraví. Mezi činnosti, které pomáhají udržovat mozek aktivní, patří například pravidelné čtení, učení nového jazyka, hraní logických her a celkově přemýšlení nad složitými tématy. Tato „cvičení“ přispívají k tzv. kognitivní rezervě, což je nezbytné pro vývoj dalších neuronů a spojení v mozku.
Dbejte i na aerobní cvičení
Aerobní cvičení, jako je plavání nebo cyklistika, vás mohou před Alzheimerovou chorobou nejen ochránit, ale také zlepšit příznaky tohoto onemocnění. Důvodem je především skutečnost, že při jejich provádění zapojujete velké svalové skupiny a tělesné buňky jsou schopny efektivně využívat kyslík. To je nezbytné pro funkce mozku a jeho schopnost řídit nervovou soustavu. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o typických příznacích Alzheimerovy choroby.
Bolavým příznakům artritidy je konec díky domácím trikům. Pomůže i studený obklad a masáž
Omezte kouření a nadměrné užívání alkoholu
Existuje určitá souvislost mezi kouřením cigaret a různými tělesnými změnami, jako je například pokles kognitivních funkcí a zvýšená slabost. To znamená, že pokud se s tímto zlozvykem můžete ztotožnit, zvyšuje to riziko vzniku Alzheimerovy choroby (a stejně tak i demence). Podobně tomu je u nadměrné konzumace alkoholických nápojů, které taktéž ovlivňují nervovou soustavu a funkci mozku. Oba tyto faktory navíc ovlivňují lidské zdraví z mnoha dalších úhlů a například zvyšují také riziko vzniku srdečních onemocnění.